Dni Łazarza w Poznaniu. Co się będzie działo?

Dni Łazarza fot. L. Łada

33. Dni Łazarza, XVI Parada Łazarska i jeszcze Łazarskie Lato – od 25 do 30 maja Łazarz będzie świętował! Będą koncerty, wystawy, warsztaty i kiermasze, zostanie również wręczony tytuł „Człowiek Roku Łazarza”.

Parada Łazarska i Łazarskie Lato

Dni Łazarza tradycyjnie rozpocznie Parada Łazarska, która w tym roku odbędzie się już szesnasty raz, jak przypomina portal „lazarz.pl”. Parada rozpocznie się 25 maja o godzinie 17.00 i wyruszy z terenu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 (ul. Wyspiańskiego) ulicami: Wyspiańskiego, Głogowską, Potockiej i Dmowskiego, by dotrzeć na Rynek Łazarski. Wtedy nastąpi uroczyste otwarcie 33. Dni Łazarza na rynkowej scenie. Pierwszego dnia będzie można podziwiać laureatów Konkursu Gwary im. Jacka Hałasika, wziąć udział w wernisażu wystawy fotografii „Łazarz znany i nieznany”, animacjach dla dzieci oraz międzypokoleniowym koncercie „Zwierzyniec” w wykonaniu Rawa i Gonzo.

25 maja rusza także „Łazarskie Lato”, czyli strefa rekreacyjna na Rynku Łazarskim, która będzie czynna do 1 października 2023 r., w czerwcowe i wrześniowe weekendy, a w lipcu i sierpniu przez sześć dni w tygodniu (od wtorku do niedzieli). Odwiedzających czekają liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i społeczne przygotowane przez Fundację Kreaktywator – na przykład w Dzień Dziecka, w godzinach od 15.00 do 19.00, odbędą się tam animacje i konkursy dla najmłodszych. Łazarskie Lato jest finansowane z budżetu miasta.

Eko Piknik i koncerty na rynku

26 maja warto będzie się wybrać na Eko Piknik na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33, gdzie od godziny 11.00 zaplanowano warsztaty ekologiczne, prelekcje i zajęcia, podczas których wykonać będzie można torby wielokrotnego użytku na zakupy. O godzinie 16.00 zacznie działać scena na Rynku Łazarskim: pierwszy koncert, w wykonaniu Sławka Sikory i Ewy Michrowskiej, nosi tytuł „Niezapomniane piosenki”. O godzinie 17.00 rozpoczną się pokazy taneczne i animacje, o 18.00 zagra Wujek Ogórek, a o 19.00 zacznie się koncert „Opera, operetka, musical”.

27 maja o godzinie 10.00 rozpocznie się na Rynku Łazarskim kiermasz artystyczny z wyrobami i placami artystycznymi studentów Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych, będą też animacje i koncerty dla dzieci, wystąpią między innymi „Otwarte Dźwięki” z koncertem „Osiecka i koledzy” oraz zespoły artystyczne Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 i laureaci Poznańskiego Przeglądu Piosenek Anny Jantar. O godzinie 15.15 rozpocznie się koncert „Moje miasto to mój Poznań” w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty, po którym wystąpi chór Parents and Friends. O godzinie 17.00 rozpoczną się koncerty zespołów w ramach projektu „Kulturalny maj na Łazarzu”: trójmiejskiej grupy „Aluzja”, poznańskiej „Osoby”, trójmiejskiej „Czechoslovakia”, a na zakończenie wystąpi MOP David Kaletka.

Tego samego dnia warto zajrzeć także na kiermasz w City Parku przy ul. Wyspiańskiego, od 12.00 do 19.00. Wystawi się tam ponad 30 rękodzielników, odbędą się między innymi bezpłatne warsztaty artystyczne i kiermasz książek Stowarzyszenia Relaks.

Koncert galowy i nagrody

28 maja większość atrakcji będzie się odbywała w parku Wilsona. O godzinie 14.00 w muszli koncertowej rozpocznie się Koncert Galowy 33. Dni Łazarza: wystąpi zespół Wielkopolanie, po nim będzie można podziwiać pokaz akrobatyczny uczniów Zespołu Szkół nr 8 oraz posłuchać koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dyrekcją mjr Pawła Joksa. W parku będzie się także odbywała wystawa plenerowa i warsztaty malarskie, przygotowane przez Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych. City Park z kolei zaprasza na na drugi dzień kiermaszu od 12.00 do 19.00.

29 maja w klubie osiedlowym „Krąg” odbędzie się Łazarski Omnibus 2023, czyli turniej wiedzy o Łazarzu dla uczniów szkół podstawowych. Natomiast 30 maja nastąpi uroczyste zakończenie 33. Dni Łazarza w klubie „Krąg”, podczas którego zostanie wręczona nagroda im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej, a także wyróżnienie „Przyjaciel Łazarza” oraz tytuł „Człowiek Roku Łazarza 2023”. Zostanie także odsłonięta tablica upamiętniająca Jacka Hałasika, dziennikarza radiowego i popularyzatora poznańskiej gwary.

Szczegółowy program 33. Dni Łazarza dostępny jest na na stronie imprezy.

Podziel się:

Ostatnio dodane: