Panele fotowoltaiczne na dachu urzędu. Za dwa miliony złotych

Plac Kolegiacki - Poznań fot. Sławek Wąchała

Na dwóch budynkach Urzędu Miasta Poznania zostanie zamontowanych około 260 paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu urząd wyda mniej na energię, no i przyczyni się do spadku redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Panele zostaną zamontowane na dachach przy placu Kolegiackim 17 oraz ulicy Libelta 16/20. Dlaczego akurat tam? Ponieważ do montażu dach musi spełniać pewne normy techniczne, no i mieć odpowiednio dużą powierzchnię. Oba budynki spełniają te warunki, ale potrzebna jest jeszcze zgoda konserwatora zabytków. Bo budynek przy placu Kolegiackim jest wpisany do rejestru zabytków, a budynek przy Libelta znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej.

– Zleciliśmy opracowanie koncepcji projektowych w celu uzyskania wstępnej opinii od Miejskiego Konserwatora Zabytków – mówi Łukasz Prymas, zastępca dyrektora Wydziału Obsługi UMP. – Na podstawie uzgodnień i pozytywnej opinii Biura MKZ zlecone zostały projekty budowlane i wykonawcze. Projekt budowlany dla budynku przy ul. Libelta uzyskał pozwolenie MKZ oraz budowlane. Dla budynku na pl. Kolegiackim zostały opracowane koncepcje wraz z wizualizacją, na które uzyskano wstępną pozytywną opinię.

Panele zamontowane przy placu Kolegiackim pozwolą na zaoszczędzenie ok. 40 tys. zł rocznie, ponieważ – jak wskazują szacunki – wyprodukują około 1/8 całkowitego zapotrzebowania na energię w tym budynku. Zmniejszą też emisję dwutlenku węgla do atmosfery o kilkadziesiąt tysięcy kilogramów w ciągu roku.

Miasto chce wydać na tę instalację 2 mln zł, w tym 1,3 mln zł na instalację na placu Kolegiackim, bo tam trzeba dodatkowo wzmocnić konstrukcję dachu, a 900 tys. na Libelta. WO UMP już przygotowuje postępowanie przetargowe.

Podziel się: