Pałac w Skrzynkach jako centrum kongresowe

Taki pomysł ma Jan Grabkowski, starosta poznański, na uratowanie pałacu w Skrzynkach. Remont ma kosztować 8 mln zł.

Powiat poznański dostał pałac w 2015 roku – wcześniej obiekt stanowił własność Skarbu Państwa. Pomysł na stworzenie w Skrzynkach centrum konferencyjno-hotelowego pojawił się prawie od razu, zwłaszcza że można byłoby to połączyć z inną inicjatywą powiatu – tworzenia „Szlaku Kulinarnego Powiatu Poznańskiego”. Starosta zwrócił uwagę, że w powiecie przydałby się też ośrodek szkolenia pracowników samorządowych, a także miejsce, gdzie mogliby przechodzić obowiązkowe praktyki uczniowie powiatowych szkół hotelarskich, gastronomicznych i logistycznych.

Jednak by pałac w Skrzynkach mógł pełnić te wszystkie funkcje – potrzebny jest tam remont, i to dość kosztowny. Niestety, stan, w jakim Skarb Państwa przekazał pałac powiatowi, daleki był od idealnego. I to właśnie ten remont ma kosztować 8 mln zł.

Jednak wydanie tylu pieniędzy na jeden pałac nie spodobało się radnym opozycji – radny Filip Żelazny z PiS uznał, że to stanowczo za dużo, zwłaszcza w sytuacji, gdy zarząd powiatu narzeka na brak środków. Zdaniem starosty wydatek jest uzasadniony po pierwsze ratowaniem zabytku, a to, zwłaszcza pod nadzorem konserwatora zabytków, trudno zrobić tanio, a po drugie – tworzeniem obiektu, który będzie przynosił zyski. A takich nigdy nie za dużo.

PP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: