wtorek, 5 grudnia, 2023

Padł rekord ciepła w październiku. Aż trudno uwierzyć, ile stopni!

O godzinie 12.50 3 października w Legnicy odnotowano 29,2 st.C. To absolutny rekord temperatur w październiku. Niewiele chłodniej było w Wielkopolsce – w Kaliszu temperatura w południe wynosiła prawie 26 stopni!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już wczoraj ostrzegał, że 3 października może być wyjątkowo gorącym dniem, i to nie tylko jak na październik. Prognoza się sprawdziła: w Legnicy w województwie dolnośląskim odnotowano 29.2 st. C.
“To nowy rekord absolutny dla października” – poinformował na swoim profilu Łukasz Kuliński, Wielkopolski Łowca Burz. – “Poprzedni pochodził z 4 października 1966 roku z Trzebiechowa. Zanotowano tam wtedy 28,9 st.C. Biorąc pod uwagę porę dnia, rekord ten może nie być ostateczny!”.

Prawie równie ciepło było w południe w Wielkopolsce. W Poznaniu termometry odnotowały 25 stopni Celsjusza, a w Kaliszu było jeszcze cieplej – prawie 26 stopni. Ciepło będzie do końca dnia, ale potem przyjdzie silny wiatr i zmiana pogody już na bardziej jesienną – 4 października temperatury nie przekroczą 17 stopni Celsjusza w regionie. Po godzinie 21.00 mogą też pojawić się burze, silne opady deszczu, a nawet trąby powietrzne. Jednak największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, nie wyładowania atmosferyczne.

Źródło: IMiGW, Łukasz Kuliński, Wielkopolski Łowca Burz
Strona głównaWiadomości Kalisz / PleszewPadł rekord ciepła w październiku. Aż trudno uwierzyć, ile stopni!