Owińska: Budynek dworca zostanie wyremontowany!

Owińska, dworzec fot. L. Łada

Gmina Czerwonak, w której leżą Owińska, dostała pieniądze z Polskiego Ładu na remont zabytkowego budynku dworca. Dzięki remontowi budynek nie tylko przejdzie kompleksową przebudowę, ale też znów będzie pełnił swoje funkcje.

Obecnie budynek jest zamknięty i niszczeje, mimo że mieści się przy cieszącej się coraz większym zainteresowaniem podróżnych trasie kolejowej z Poznania do Gołańczy przez Wągrowiec. Ale to właśnie rosnąca popularność linii kolejowej nr 356 sprawiła, że pomyślano o remoncie obiektu. Bo będzie potrzebny pasażerom.

Całość modernizacji ma kosztować 4,5 miliona złotych, a gmina dostała na ten cel ponad 3,8 miliona złotych. Zadanie nie będzie łatwe, bo budynek jest zabytkiem. A to oznacza, że wszystkie prace remontowe muszą się odbywać pod okiem Powiatowego Konserwatora Zabytków. A w planach jest remont dachu i wzmocnienie stropu, ocieplenie ścian, izolacja fundamentów, wymiana okien i drzwi, wymiana ogrzewania na gazowe, no i remont efektownej, ceglanej elewacji.

Po remoncie budynek ma pełnić funkcję usługową i biurową, będzie też poczekalnia dla pasażerów. Przy dworcu powstanie z kolei węzeł przesiadkowy z parkingiem dla samochodów i rowerów oraz podmiejskich autobusów.

Remont dworca ma potrwać do końca 2023 roku.

Źródło: transport-publiczny.pl


Warning: Undefined variable $style in /home/klient.dhosting.pl/siergiejpoz/tenpoznan.pl/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter-pro/class.php on line 4978