Oszustwo podczas zakupów przez internet. Do nabywcy nie dotarł kontener

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Z takim oszustwem wolsztyńscy policjanci jeszcze się nie spotkali – zgłosił się do nich mieszkaniec gminy Siedlec, który poinformował ich, że kupił przez internet kontener morski. Wysłał 7 000 zł jako zapłatę, ale kontenera nie dostał.

Policjanci zajmujący się oszustwami podczas zakupów internetowych zazwyczaj mają do czynienia z przedmiotami codziennego użytku, czasem odzieżą – a tu trafił im się kontener morski długości kilkunastu metrów. Jego nabywca zgłosił się na policję 12 stycznia.

„Policjanci przyjmując zgłoszenie przestępstwa ustalili, że mężczyzna kilka dni wcześniej na internetowej platformie handlowej trafił na ogłoszenie dotyczące sprzedaży kontenera morskiego” – informuje KPP Wolsztyn. – „Zainteresowany zakupem skontaktował się telefonicznie ze sprzedającym uzgadniając warunki transakcji. Zgodnie z umową przesyłka miała trafić do niego 12 stycznia. Mężczyzna przelał tytułem zapłaty 7000 złotych, pokrywając w tym również koszt transportu. Gdy wczoraj pomimo zapewnień kontener nie dotarł do kupującego, ten postanowił skontaktować się ze sprzedającym i wyjaśnić powód takiego stanu rzeczy. Okazało się, że numer był już niedostępny”.

Nabywca kontenera przeprowadził własne dochodzenie: znalazł w internecie stronę firmy, od której – jak myślał – kupił kontener i zadzwonił na numer telefon podany na stronie. Właściciel firmy, pod którą podszył się oszust, poinformował go, że nie sprzedaje żadnych kontenerów, ale działa w branży budowlanej, powiedział mu też, że już kilka innych osób dzwoniło do niego w sprawie kupna kontenera, który do nich nie dotarł.

Wolsztyńska policja wszczęła w tej sprawie postępowanie przygotowawcze. Oszustowi grozi kara więzienia do 8 lat. Przy tej okazji policjanci apelują do osób robiących zakupy w internecie, by były bardzo ostrożne i starannie weryfikowały sprzedawców.

„Powyższy przykład wskazuje na to, że przestępcy nie ograniczają się do oszustw dotyczących tańszych lub droższych przedmiotów codziennego użytku, lecz wykorzystują okazje, gdy nabywca szuka np. ogromnego kontenera morskiego” – ostrzegają policjanci. – „Ostrożność, nawet jeśli będzie przesadna, może uchronić od stania się ofiarą oszusta”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: