radiowóz fot. policja

Policjanci regularnie ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na zdalny pulpit” – ale niestety nadal nie brakuje osób, które dają się nabrać. 28-letni mieszkaniec powiatu gostyńskiego stracił w ten sposób ponad 167 tys. złotych.

Mężczyzna postanowił zainwestować w kryptowaluty – przekonało go do tego ogłoszenie oferujące inwestycje na giełdzie kryptowalut i sama strona giełdy, na której przeczytał historie wielu znanych osób, które opisywały zyski osiągnięte dzięki inwestycji pieniędzy. To w jego oczach czyniło firmę bardziej wiarygodną.

Mężczyzna wypełnił formularz zgłoszeniowy podając swój numer telefonu i jeszcze tego samego dnia zadzwonił do niego pracownik giełdy, który przedstawił możliwości i warunki założenia konta na giełdzie kryptowalut. Następnego dnia miał się z nim skontaktować tzw. „opiekun”, pomagający w inwestowaniu pieniędzy.

Tak też się stało: zadzwoniła kobieta mówiąca po polsku ze wschodnim akcentem, za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. 28-latek Przekazał kobiecie dane ze swojego dowodu osobistego i na jej polecenie zainstalował na swoim telefonie program AnyDesk i po ustaleniu innych szczegółów związanych z inwestowaniem, przelał pieniądze na utworzone konto na giełdzie kryptowalut.

Jednak mężczyzna zauważył, że z konta zniknęło znacznie więcej pieniędzy niż wynikało z dokonanego przez niego przelewu – ale kobieta uspokoiła go mówiąc, że pieniądze wrócą za kilka dni. Sytuacja się powtórzyła, a po kilku dniach kobieta poinformowała go, że musi się zalogować na swoje konto bankowe, ponieważ otrzymał już swoje pieniądze.

Wtedy mężczyzna zobaczył, że na jego koncie bankowym pieniądze nie tylko nie wróciły, ale zostały zaciągnięte dwie pożyczki gotówkowe oraz wykonane kolejne przelewy. Nie miał wątpliwości, że został oszukany. Próbował się skontaktować ze swoim opiekunem, ale kontakty przez WhatsApp były nieaktywne.

28-latek stracił w ten sposób swoje oszczędności, a na jego dane zostały zaciągnięte dwie pożyczki gotówkowe – łącznie stracił ponad 167 tysięcy złotych.

To nie jedyny przypadek, jaki został zgłoszony funkcjonariuszom w ostatnim czasie, dlatego policjanci ponownie apelują o zachowanie rozsądku przy transakcjach. „Pamiętajmy o ograniczonym zaufaniu do osób oraz firm oferujących szybkie wzbogacenie się, szczególnie na operacjach finansowych” – ostrzegają gostyńscy policjanci.

Źródło: KPP Gostyń