Ostrzeżenie sanepidu. „Jakość wody odbiega od wymagań”

fot. unsplash (zdjęcie ilustracyjne)

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Obornikach ostrzega przed zwiększonym stężeniem azotynów w wodzie z wodociągu publicznego Nieczajna. Kobiety w ciąży, niemowlęta i dzieci nie powinny jej pić.

Jak informuje portal „Oborniki24”, PSSE wydała ostrzeżenie 18 kwietnia i dotyczy ono wody z wodociągu publicznego Nieczajna, z którego korzystają mieszkańcy miejscowości Nieczajna, Wargowo, Górka, Ślepuchowo, Żukowo, Kowalewko, Sepno oraz Lulin.

„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Obornikach informuje, iż na podstawie przeprowadzonych badań kontrolnych jakość wody odbiega od wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 poz. 2294) ze względu na podwyższone stężenie azotynów” – informuje PSSE. – „Woda ze zwiększoną ilością azotynów może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia niemowląt, może być przyczyną wystąpienia methemoglobinemii (powodującej niedotlenienie organizmu i sinicę u małych dzieci). Osoby z grupy ryzyka tj. kobiety w ciąży, niemowlęta, dzieci do 3 roku życia nie powinny używać wody wodociągowej zwierającej podwyższone ilości azotynów. Pozostali odbiorcy wody mogą wykorzystywać ją do celów konsumpcyjnych”.

Trwają prace nad poprawą jakości wody i ustaleniem przyczyn pogorszenia jej parametrów. PSSE przypomina także, że przegotowanie wody nie usunie z niej azotynów, więc dzieciom i kobietom w ciąży nie należy podawać do odwołania tej wody nawet po przegotowaniu.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: