Ostrów: Radziwiłłowie zapraszają twórców do Antonina

Pałac w Antoninie fot. UMWW
Kilkunastu pisarzy i tłumaczy będzie mogło spędzić sierpień i październik w urokliwym pałacu myśliwskim w Antoninie w ramach drugiej edycji programu „Goście Radziwiłłów”.

Pałac w Antoninie oferuje wyjątkowa atmosferę sprzyjającą twórcom. Sam Fryderyk Chopin, który był gościem Antoniego Radziwiłła, pisał o pobycie w Antoninie do przyjaciela: „Byłem tam tydzień. Nie uwierzysz, jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem, i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu”.

W lipcu i październiku w tym samym pałacu zamieszka 16 uczestników programu „Goście Radziwiłłów”. Będą to osoby związane z Wielkopolską, które piszą lub tłumaczą literaturę polską na języki obce i mają już na swoim koncie pierwsze publikacje. Podczas trzytygodniowego pobytu będą mieli za zadanie stworzyć nowe utwory literackie lub ich przekłady.

– Utwór lub przekład będą mieścić się w zakresie fikcji literackiej, wśród nich przewiduje się powstanie lub przetłumaczenie: powieści, opowiadań, esejów, felietonów, sztuk teatralnych, zbiorów poezji, utworów adresowanych do dzieci i młodzieży – tłumaczy Marek Woźniak, marszałek województwa
wielkopolskiego.

Na realizację programu „Goście Radziwiłłów” samorząd województwa wielkopolskiego przeznaczył ponad 70 tys. zł. To już druga edycja Programu pt. „Goście Radziwiłłów” – latem ubiegłego roku, podczas edycji
pilotażowej, w Antoninie pracowało twórczo pięć osób, a efektem ich pracy są tom wierszy, książka dla dzieci, oraz powieści: obyczajowa, podróżnicza i historyczna.

Do udziału w programie uprawnione są osoby, które posiadają w swoim dorobku minimum jedną wydaną i zrecenzowaną książkę lub też przetłumaczyli na język obcy minimum jedną książkę powstałą w języku polskim, która została zrecenzowana. Książka nie może mieć charakteru naukowego. Chętni do programu mogą się zgłaszać do 31 maja 2021 roku do godziny 12.

UMWW