piątek, 1 grudnia, 2023

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Kto będzie premierem?

Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego ma zostać marszałkiem seniorem, a Mateusz Morawiecki – nowym premierem z misją utworzenia rządu – powiedział prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął swoje wystąpienie od wyrażenia opinii, że demokracja w Polsce jest dzisiaj silniejsza niż kiedykolwiek, o czym świadczy frekwencja w wyborach parlamentarnych, w których wzięło udział ponad 74 proc. uprawnionych do głosowania.
– To wielkie zobowiązanie dla wszystkich parlamentarzystów – powiedział prezydent. – Niezależnie od opcji politycznej, którą reprezentują.

Następnie Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o powierzeniu funkcji marszałka seniora Markowi Sawickiemu, który ma najdłuższy staż poselski, jako że zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 30 lat. Jest przekonany, że poseł Sawicki będzie godnie reprezentował posłów ze wszystkich ugrupowań i dzięki niemu pierwsze obrady nowego Sejmu będą miały odpowiednio uroczysty charakter i przebiegną sprawnie.

Misję sformowania nowego rządu prezydent postanowił powierzyć Mateuszowi Morawieckiemu – po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach, jak zaznaczył. Żaden komitet nie zdobył samodzielnej większości, a Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska przedstawiły swoich kandydatów na premierów.
– Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu – podkreślił Andrzej Duda. – Tak jak zapowiadałem w trakcie kampanii wyborczej i tak jak to zawsze miało miejsce od czasu uchwalenia obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej.

Prezydent zaznaczył, że jeśli premierowi Morawieckiemu nie uda się sformować rządu, to zgodnie z Konstytucją Sejm przedstawi kolejnego kandydata na to stanowisko, a on niezwłocznie powierzy mu misję utworzenia rządu.

Przypomniał też, że zbliża się Święto Niepodległości i wyraził nadzieję, że wszyscy Polacy będą je obchodzić w duchu współpracy, bo współpraca dla dobra Polski jest najważniejsza.

Strona głównaWiadomości z PolskiOrędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Kto będzie premierem?