Opłacalność paneli słonecznych. Ile naprawdę można zyskać?

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że instalacja fotowoltaiczna pozwala znacznie zmniejszyć rachunki za prąd, ale oznacza jednocześnie spory wydatek. Postanowiliśmy sprawdzić, czy panele słoneczne są opłacalne. A jeśli tak, to o jakich sumach mówimy.

Dlatego zaprosiliśmy do rozmowy Pana Łukasza Siemińskiego, Prezesa spółki Sunvival Energy należącej do grupy Sunrise Energy. Firmy, która zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznych, a także doradza swoim klientom i pomaga im załatwić większość skomplikowanych formalności.

“Wszyscy, którzy zajmują się fotowoltaiką, po prostu wiedzą, że instalacja fotowoltaiczna jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwala nie tylko generować własny prąd i dbać o środowisko oraz czyste powietrze, ale przede wszystkim jest doskonałym sposobem na oszczędzanie.” – mówi Pan Łukasz – “Na własny użytek obliczyliśmy, że oszczędności uzyskiwane dzięki instalacji fotowoltaicznej odpowiadają zyskowi rzędu 15% do 20% z inwestycji. To bardzo kuszące, tym bardziej, że oprocentowanie lokat jest obecnie bardzo niskie i po opodatkowaniu nie przynosi właściwie żadnego dochodu.”

“Na naszej stronie internetowej” – kontynuuje Pan Łukasz – “pod adresem www.sunvival.pl, znajduje się kalkulator, który pozwala obliczyć oszczędności na rachunkach za prąd po upływie roku, 10 i 25 lat. W kalkulacjach dla 10 i 25 lat dodaliśmy prognozowany wzrost cen prądu, które są nieuniknione. Po wpisaniu kwoty miesięcznych rachunków, na przykład 211 złotych, widać, że oszczędności w ciągu roku wynoszą 2 388 zł, 10 lat – 30 036 zł, a 25 lat – aż 113 1972 zł. To naprawdę spore pieniądze i zdecydowanie konkretne oszczędności”.

“W tej chwili są już niestety bardzo niewielkie szanse na uzyskanie dopłaty z programu Mój prąd na rok 2020” – mówi dalej Pan Łukasz – “Za to ciągle możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej pozwalającej odliczyć od dochodu do 53 tysięcy zł wydanych na instalację fotowoltaiczną. A jeśli zdecydujemy się na instalację o mocy 3,7 kW, która zaspokoi potrzeby energetyczne domu w którym obecnie rachunki za prąd w wynoszą około 210 złotych, to będzie ona kosztować do 17,5 tysiąca złotych. Wydaje się że to spora kwota. Jednak, w zależności od progu podatkowego, z miejsca odzyskamy co najmniej 2 – 3 tysiące złotych. Inwestycję można też pokryć z preferencyjnego kredytu fotowoltaicznego, którego rata, w przypadku instalacji, o której rozmawiamy, wynosi do 200 złotych. Warto też sprawdzić na stronie www.sunvival.pl sezonowe promocje. W tej chwili na przykład każda nasza instalacja jest tańsza o 1000 zł brutto, niezależnie od wielkości. Ta konkretna promocja jest w dniach 20-30 listopada, ale już planujemy kolejne. ”

“Po odliczeniu dotacji i promocji okazuje się, że to niewielkie pieniądze, które pozwalają stać się właścicielem instalacji fotowoltaicznej, produkować prąd, a także zadbać o środowisko i o własną kieszeń, ponieważ koszt paneli fotowoltaicznych zwraca się średnio po 5-7 latach i instalację można traktować jak inwestycję długookresową z bardzo dużą stopą zwrotu.” – kontynuuje Pan Łukasz – “Tym bardziej, że panele na dachu znacznie podnoszą wartość domu.”

Obecne rozwiązania prawne pozwalają właścicielom instalacji fotowoltaicznych, o mocy do 10kWh oddawać do sieci nadwyżki energii elektrycznej produkowanej w okresach intensywnego nasłonecznienia. Z nadwyżki tej można skorzystać, gdy panele słoneczne nie pracują, na przykład nocą. Zakład energetyczny oddaje 0,8 kWh za każdą 1 kWh wygenerowaną przez instalację fotowoltaiczną. A ponieważ rozliczenie odbywa się w cyklu rocznym, instalacja o odpowiedniej mocy pozwala pokryć całe potrzeby energetyczne domu.

Spytaliśmy Pana Łukasza z czego wynika cena oferowanych instalacji: “Cena uzależniona jest oczywiście od mocy instalacji oraz od użytych podzespołów. Stosujemy wyłącznie sprawdzone rozwiązania, które objęte są nawet 15 latnią gwarancją.” – mówi Pan Łukasz – “Zgadzam się, że kwota pozwalająca sfinansować fotowoltaikę wydaje się spora. Biorąc pod uwagę jakość elementów i samego montażu jest to jedna z najlepszych ofert na rynku. Pamiętajmy też, że po upływie niedługiego okresu zwrotu inwestycji, stajemy się właścicielami systemu generującego właściwie darmowy prąd.”

“Zapraszamy do kontaktu” ­- mówi Pan Łukasz – “Chcemy być jak najbliżej naszych klientów i ułatwić im kontakt w tym trudnym okresie. Dlatego można skontaktować się z nami całkowicie zdalnie: przez telefon, Internet i e-mail. Nasi pracownicy wszystko cierpliwie wytłumaczą, wyjaśnią i pomogą załatwić formalności, a w razie potrzeby dostępny jest też preferencyjny kredyt fotowoltaiczny. Większość formalności staram się załatwiać bez konieczności spotkania. Po zawarciu umowy i ustaleniu terminu, klient po prostu wpuszcza ekipę monterską na posesję i miejsca gdzie zainstalujemy inwerter np. garażu. Po wymianie licznika przez zakład energetyczny można w pełni korzystać z własnej instalacji.”

I kończy: “To dużo prostsze, niż się wydaje. I zdecydowanie opłacalne.”

Sunvival Energy jest częścią grupy Sunrise Energy, której spółki obsługują zarówno klientów indywidualnych, jak i partnerów biznesowych i instytucjonalnych. Jest to pierwsza marka na polskim rynku fotowoltaicznym, która proponuje swoim klientom w pełni zdalny proces doboru mocy instalacji, jej projektowania, a także finansowania, ubezpieczenia i pomocy w załatwieniu kredytu oraz obsługi instalacji. Można się z nimi skontaktować przez e-mail: kontakt@sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 lub za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl/kontakt/.

Artykuł sponsorowany

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze