Olga Tokarczuk fot. Borys Nieśpielak DeFacto

Olga Tokarczuk z Noblem. “Polska kultura jest doceniana na całym świecie”

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Nobla za 2018 rok. Jest to zaległe wyróżnienie, które nie zostało przyznane rok temu ze względu na skandal obyczajowy.

Dotychczas nagrodę Nobla otrzymało czworo Polaków: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Olga Tokarczuk właśnie dołączyła do tego grona. W uzasadnieniu czytamy, że otrzymała nagrodę “za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Gratulacje Tokarczuk z powodu jej sukcesu składają najważniejsze osoby z Polski. – Gratulacje dla pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję! W związku z nagrodą Pani Tokarczuk minister kultury tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki – zadeklarował Piotr Gliński, minister kultury.

Bardzo szybko spotkał się on z ripostą Donalda Tuska, szefa rady europejskiej, który oprócz gratulacji zdecydował się na wbicie “szpilki” konkurentowi politycznemu. – Pani Olgo, najserdeczniejsze gratulacje! Co za radość i duma! Będę się tym chwalił w Brukseli jako Polak i wierny czytelnik, który przeczytał wszystko, od początku do końca – zapewniał były premier.

W zeszłym roku nagroda nie została przyznana ze względu na skandal seksualny w kierownictwie Akademii. Z tego powodu w tym roku dwie osoby otrzymały nagrodę. Za 2018 rok trafiła ona do Olgi Tokarczuk, a tegoroczną otrzymał Austriak Peter Handke.

Dodaj komentarz

avatar