Ogłoszono przetarg na głównego wykonawcę Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ogłosiło przetarg na głównego wykonawcę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 -1919. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jesienią powinny ruszyć pierwsze prace budowlane.

Ogłoszenie przetargu to kolejny punkt harmonogramu prac przyjętego przez muzeum, który zakłada, że wykonawca miałby rozpocząć prace jeszcze w 2023 roku i zakończyć je do końca 2026 r.
– W trakcie prowadzonych prac budowlanych konieczne będzie zapewnienie koordynacji z projektantami i wykonawcami wystawy stałej – wyjaśnia Karolina Brzezicka, specjalistka ds. komunikacji i promocji Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. – W wyniku osobnego postępowania konkursowego zaraz po wakacjach powinniśmy poznać zwycięską koncepcję wystawy stałej. Zespół realizujący tę część zadania prowadzi intensywne kwerendy poszukując ciekawych, oryginalnych, mało lub w ogóle nieznanych artefaktów i ikonografii. Cały czas prowadzona jest też zbiórka rodzinnych pamiątek i eksponatów z okresu  nie tylko Powstania Wielkopolskiego, ale także zaborów i dwudziestolecia międzywojennego.

Przypomnijmy, że Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przez 5 lat przygotowywało dokumentację projektową inwestycji. Nowy budynek, zaprojektowany przez warszawską pracownię WXCA, powstanie u stóp wzgórza św. Wojciecha, przy ul. Północnej 9. Będzie się składał z 4 budynków połączonych częścią podziemną, w której znajdzie się serce muzeum – licząca 3 tys. m kw. wystawa stała. Budynki będzie otaczał nowo urządzony park.

Nowe muzeum powstaje dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wartość całego projektu to 375 mln złotych.

Podziel się: