niedziela, 25 lutego, 2024

Odkrywając znaczenie mokradeł. Edukacyjny spacer przyrodniczy z okazji Światowego Dnia Mokradeł

W pierwszą sobotę lutego, z inicjatywy Wydziału Klimatu i Środowiska, miłośnicy przyrody zgromadzili się na edukacyjnym spacerze, świętując Światowy Dzień Mokradeł. Spotkanie to miało na celu pogłębienie wiedzy o roli mokradeł w ekosystemie oraz ich wpływie na życie człowieka.

W minioną sobotę, 3 lutego, odbyło się wyjątkowe wydarzenie mające na celu przybliżenie społeczeństwu wartości i znaczenia terenów podmokłych. W ramach obchodów Światowego Dnia Mokradeł, Wydział Klimatu i Środowiska zorganizował spacer przyrodniczy, który zgromadził licznych entuzjastów przyrody. W trakcie wydarzenia, którego motto brzmiało “Mokradła i ludzie: splecione losy”, uczestnicy mieli okazję zyskać wiedzę na temat nieodzownej roli tych ekosystemów dla zdrowia ludzi i zachowania bioróżnorodności.

Spotkanie rozpoczęło się wizytą na użytku ekologicznym “Bogdanka II”, gdzie uczestnicy mogli obserwować działalność bobrów, co było zaznaczone licznymi zgryzami na drzewach, nawet tych tak imponujących jak stare dęby. Przewodnik, Artur Golis, w przystępny sposób przekazał informacje na temat procesów tworzenia się lasów łęgowych oraz sukcesji leśnej. Co więcej, uczestnicy mieli okazję zobaczyć czaszkę bobra, co szczególnie zainteresowało najmłodszych uczestników spaceru.

W trakcie wędrówki, około 50 osób zgromadzonych na spacerze miało możliwość dowiedzenia się o wpływie mokradeł na zdrowie psychiczne i fizyczne, jak również na całe środowisko naturalne. Wydarzenie to spotkało się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem ze strony uczestników.

Wydział Klimatu i Środowiska już teraz zaprasza na kolejne tego typu wydarzenie. Następny spacer przyrodniczy zaplanowany jest na 23 marca o godzinie 11:00 i odbędzie się na terenie użytku ekologicznego “Strzeszyn”. Szczegółowe informacje dotyczące organizacji pojawią się około dwóch tygodni przed planowanym wydarzeniem. Jest to doskonała okazja do dalszego odkrywania tajemnic przyrody i zrozumienia, jak ważne dla naszego życia są mokradła.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańOdkrywając znaczenie mokradeł. Edukacyjny spacer przyrodniczy z okazji Światowego Dnia Mokradeł