Oczyszczalnia z nowoczesną instalacją. Będzie produkować nawóz

łąka kwietna fot. UM Jarocin

Drugiej takiej inwestycji w kraju nie ma: oczyszczalnia ścieków w Cielczy pod Jarocinem buduje instalację, która pozwoli odzyskać z wód pościekowych fosfor. Technologia jest kanadyjska technologia i będzie po raz pierwszy zastosowana w Polsce.

Jak wyjaśnia Marcin Jantas, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie, odzyskany fosfor zostanie wykorzystany jako nawóz dla terenów zielonych w mieście, a dzięki instalacji nie trafi do rzeki i później do Bałtyku, powodując eutrofizację wód. Jest przekonany o skuteczności rozwiązania, choć technologii w Polsce nikt jeszcze nie wypróbował.

Metoda, która będzie stosowana w oczyszczalni w Cielczy, pochodzi z Kanady, a w Europie jest stosowana w trzech oczyszczalniach: w Wielkiej Brytanii, Holandii i Hiszpanii. To rozwiązanie wdraża też Tel Awiw.

To nie będzie jedyna nowatorska instalacja w Cielczy – oczyszczalnia wzbogaci się też o instalacje do odzysku azotu, który także posłuży do nawożenia terenów zielonych. Tu jednak oczyszczalnia skorzysta z rozwiązań już stosowanych w Polsce.

Podziel się:

Źródło: Radio Poznań