wieża widokowa na Szachtach

Nowy Tomyśl: Będzie wieża widokowa!

W nowotomyskim Parku Feliksa ma stanąć drewniana wieża widokowa. Miasto otrzymało dofinansowanie na ten cel w wysokości 770 tysięcy złotych z WRPO.

Inicjatywa wyszła rok temu od burmistrza Włodzimierza Hibnera, który – jak wyjaśnił podczas sierpniowej sesji – rozmawiał z projektantami wież i uznał, że przydałaby taka także w Nowym Tomyślu. Chodziło nie tylko o walory turystyczne, chociaż z wysokości 30 metrów, bo tyle liczyłaby wieża, z pewnością rozciągałby się piękny widok. Tę akurat jej cechę można byłoby wykorzystać podczas niektórych lekcji w nowotomyskich szkołach.

Na wieży można byłoby zainstalować także czujniki zanieczyszczeń powietrza, kamery monitoringu, dzięki którym szybciej wykrywano by choćby pożary w okolicy czy zagrożenia innego rodzaju. Takie informacje byłyby niezwykle przydatne, tym bardziej, że w okolicy takich wież nie ma.

Wieża ma zostać zbudowana jeszcze w tym roku. Obok ma powstać też kawiarenka, ścieżka dydaktyczna poświęcona ochronie środowiska, a także zbiornik retencyjny na potrzeby 30-hektarowego parku.

el