Nowy sygnalizator na Ratajach w Poznaniu. Z urządzeniem akustycznym

sygnalizator z głosnikiem fot. ZDM

Zakończyły się prace związane z modernizacją sygnalizacji świetlnej na kolejnym przejściu dla pieszych na Ratajach – przy skrzyżowaniu ulic Dolskiej i Piłsudskiego zainstalowano sygnalizator świetlny z urządzeniem akustycznym. 

– Urządzenia akustyczne są sukcesywnie instalowane na sygnalizatorach świetlnych przy poznańskich ulicach – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich. – Ich zadaniem jest uzupełnienie sygnałów świetlnych o dźwiękowe, informujące osoby niewidome i niedowidzące o tym jakiego koloru światło emituje sygnalizator. Służy to poprawie bezpieczeństwa osób z dysfunkcjami wzroku i ułatwia przedostanie się na drugą stronę jezdni.

Sygnalizatory akustyczne działają już od kilku dni na przejściu dla pieszych przez ul. Piłsudskiego przy skrzyżowaniu z ul. Dolską. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak podkreśla rzeczniczka ZDM, poziom głośności sygnalizatorów dostosowuje się do natężenia dźwięków otoczenia. Dodatkowym ułatwiem dla osób z dysfunkcja wzroku są przyciski dla pieszych wyposażone w system dźwiękowego naprowadzania na sygnalizator. Koszt prac wyniósł 130 tysięcy złotych.

Podziel się: