Nowy spot reklamowy o Powstaniu Wielkopolskim. „To inne podejście do historii”

Powstanie Wielkopolskie, 102 rocznica wybuchu

„Działano po wielkopolsku – z głową, ale nie w chmurach” – mówią twórcy nowego spotu reklamującego Powstanie Wielkopolskie. W tym roku postanowili pokazać to powstanie w nieco inny sposób.

W tym roku pierwszy raz w historii dzień ten będzie obchodzony jako nowe święto państwowe. I to własnie z tej okazji inicjatorzy apelu o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym postanowili nieco inaczej podejść do tej historii – pokazać, że wartości, które przyświecały bohaterom tamtych dni, są nadal aktualne.

O pracy organicznej, planowaniu działań i odnoszeniu sukcesów opowiedzieli Wielkopolanie rozpoznawalni w całym kraju: najpopularniejsza polska tiktokterka Maria Jeleniewska, dziennikarz Tomasz Wolny, Ryszard Andrzejewski – Peja, prezenterka Diana Kautz oraz piłkarz Lecha Poznań Jakub Kamiński. Wszyscy występujący społecznie zaangażowali się w akcję.

– Powstanie Wielkopolskie to wydarzenie absolutnie bez precedensu, które zmieniło bieg historii Polski – mówi Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. – Dzięki niemu odzyskaliśmy to, za czym wiele lat tak bardzo tęskniliśmy. Upragnioną wolność i niepodległość, kolebka państwa polskiego znalazła się w granicach II Rzeczpospolitej. Pielęgnując pamięć i wiedzę o tym wydarzeniu nie zapominamy także o współczesny przesłaniu i wnioskach, jakie trzeba z niego wyciągnąć.

– Nasza historia to nie tylko kształtujące porażki, ale i budujące zwycięstwa, z których powinniśmy się cieszyć – uważa Dariusz Grzybek, Prezes Fundacji Zakłady Kórnickie. – Jednym z nich jest Powstanie Wielkopolskiego, a zaakcentowanie jego znaczenia nadaniem mu rangi święta państwowego to ważny krok w zachęcaniu obywateli do podejmowania odważnych i wspólnotowych działań.

Za stworzenie spotu odpowiada agencja Dare Media, scenariusz napisała Doma Jarosz, a zdjęcia wykonał Jan Wikarski.

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Trwało 52 dni – zakończył je formalnie rozejm w Trewirze – i było wyrazem niezwykłego obywatelskiego zjednoczenia przekutego w walkę o wolność i niepodległość kraju. Działano po wielkopolsku — z głową, ale nie w chmurach, więc były to działania skuteczne. To dzięki nim Powstanie Wielkopolskie jest jednym z nielicznych zwycięskim powstań w Polsce.

Źródło: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości fot. archiwum