Nowy skwer i nowa ulica w Poznaniu. Radni zadecydowali

Poznań panorama fot. Sławek Wąchała

Skwer imienia Anieli Chosłowskiej na Wildzie i ulica Bakaliowa na Umultowie. Nowe nazwy dla ulicy i skweru przyjęli poznańscy radni podczas sesji 24 stycznia.

Skwer na Wildzie jest położony u zbiegu ulic Bluszczowej i Wiśniowej, tuż przy cmentarzu, na którym jest pochowana Aniela Chosłowska. Rada Osiedla Wilda pozytywnie zaopiniowała tę nazwę.

Aniela Chosłowska urodziła się w 1890 r. w Głuchowie, a po pierwszej wojnie światowej przyjechała do Poznania i podjęła pracę urzędniczki prasowej w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej. Później pracowała w biurze prasowym Starostwa Grodzkiego, a następnie pełniła funkcję sekretarza miejskiego w Urzędzie Miejskim w Poznaniu, gdzie zajmowała się też, za czasów prezydenta Ratajskiego, tworzeniem strategicznych ram i kierunków rozwoju miasta. To jej zawdzięczamy wiele z tych dokumentów, a także powstanie archiwum akt miasta Poznania.

W magistracie pracowała do 1 sierpnia 1939 roku. W czasie okupacji niemieckiej, korzystając ze swojej wiedzy, ukrywała z narażeniem własnego życia dokumenty osobowe polskich patriotów, zwłaszcza tych poszukiwanych przez Niemców. Dzięki niej wielu z nich nie trafiło do obozów koncentracyjnych. Po wojnie zajmowała się gromadzeniem informacji o dziejach Poznania, a zwłaszcza poznańskich gimnazjów. Zmarła w 1963 r. i została pochowana na cmentarzu parafii Bożego Ciała przy ul. Bluszczowej.

Ulica Bakaliowa z kolei to boczna od ulicy Bożydara na Umultowie. Nazwa „Bakaliowa” została zaproponowana, ponieważ w tym rejonie istnieją już ulice Daktylowa czy Rodzynkowa, do których nazwa nowej ulicy będzie nawiązywać, „zapewniając jednolity charakter nazewnictwa w tym rejonie miasta”, jak czytamy w uzasadnieniu uchwały. Nazwę zaakceptowała Rada Osiedla Umultowo. Ulica będzie pełnić funkcję drogi publicznej.

Podziel się:

Ostatnio dodane: