MTP fot. L. Łada

Nowy punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy

Działa punkt informacyjny na dworcu PKP, teraz powstał kolejny na MTP. Uchodźcy będą tam mogli odpocząć, a także coś wypić i zjeść. „Wielkopolska przyjmie każdego, kto będzie potrzebował pomocy” – deklaruje wojewoda Michał Zieliński.

Przez ostatnie tygodnie wszyscy wojewodowie, w tym wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, przygotowywali się do przyjęcia uchodźców, mając cały czas nadzieję, że te przygotowania nie będą potrzebne. Niestety, wojna się zaczęła i uchodźcy napływają do Polski, a Wielkopolska jest przygotowana na ich przyjęcie, jak zapewnił wojewoda.

– Jesteśmy przygotowani do przyjmowania obywateli Ukrainy, którzy coraz liczniej pojawiają się w Polsce – mówił. – My tutaj, w Wielkopolsce, będziemy przyjmować uchodźców, którzy będą przekraczać granicę w województwie lubelskim. W przypadku sygnału o zapotrzebowaniu, który otrzymujemy z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, te osoby są kierowane w wyznaczone miejsca i wraz z zapełnianiem się tych miejsc będą uruchamiane kolejne.

Od 26 lutego na dworcu głównym w Poznaniu działa punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy obsługiwany przez pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz wolontariuszy. Punkt jest czynny w godzinach od 8.00 do 22.00, ale w zależności od rozwoju sytuacji i pojawiających się potrzeb może działać całodobowo. Uchodźcy uzyskają w nim pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje.

Dziś z kolei zostanie uruchomiony punkt recepcyjny na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Tam odpowiednie służby zadbają o to, żeby uchodźcy z Ukrainy otrzymali więcej informacji na temat pobytu w Polsce, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek, a także otrzymają skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania.

Od poniedziałku działa też specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy +48 61 850 87 77, która będzie dostępna w godzinach 8.00 – 20.00. Pytania można również kierować na adres e-mail cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl. Informacje dla ukraińskich obywateli znajdują się także na stronie migrant.poznan.uw.gov.pl/uk.

– Mobilizacja Polaków w ostatnich dniach jest niezwykle budująca. Jako społeczeństwo zdajemy wielki egzamin z solidarności – mówił wojewoda. – Ta pomoc musi być jednak organizowana w sposób przemyślany, skoordynowany i dostosowany do obecnych potrzeb oraz możliwości. Dlatego proszę o niewysyłanie na własną rękę pomocy na Ukrainę, ponieważ nie będzie możliwości jej skutecznego przekazania.

Centralnym koordynatorem pomocy humanitarnej w Wielkopolsce jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Na poziomie ogólnopolskim jest to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. W starostwach powiatowych powstaną huby, do których oddolne inicjatywy będą zgłaszać chęć przekazania darów lub zaoferowania wsparcia. Następnie posegregowane w starostwach dary zostaną dostarczone do wojewódzkiego hubu, skąd urząd zorganizuje całą logistykę i transport do krajowego hubu w województwie lubelskim. Stamtąd dary trafią na Ukrainę.

Źródło: WUW