Nowy ośrodek Akademii Warty Poznań w Grodzisku Wielkopolskim otwarty!

fot. Mateusz Ludwiczak / Wisła Płock S.A.

Otwarcie ośrodka Akademii Warty Poznań i inauguracja roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego Warty Poznań – taka uroczystość odbyła się 31 sierpnia w Grodzisku Wielkopolskim. – To bardzo wyjątkowy moment w całej, 111-letniej historii klubu – powiedział właściciel Warty Poznań, Bartłomiej Farjaszewski.

Najnowszy projekt Akademii Warty Poznań, ośrodek szkoleniowy w Grodzisku Wlkp., funkcjonuje w oparciu o należącą do samorządu bazę treningową: pięć pełnowymiarowych boisk piłkarskich, w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią. Nowością jest uruchomiona właśnie bursa – mieszka w niej 44 młodych zawodników Warty, występujących w dwóch drużynach Centralnej Ligi Juniorów: do lat 15 i do lat 17, a z czasem zamieszkają w nim także zawodnicy z zespołu do lat 19.

– Głównym celem powstania tego ośrodka było usprawnienie systemu szkolenia, edukacji i stworzenie jeszcze lepszych warunków zawodnikom, którzy w niedługim czasie będą mieli szansę dołączyć do pierwszej drużyny seniorów – tłumaczy Wojciech Tomaszewski, dyrektor Akademii Warty Poznań. – Teraz możemy pracować jeszcze efektywniej, bo chłopcy i trenerzy nie będą musieli tracili czasu na dojazdy na treningi czy do szkoły.

Zawodnicy akademii Zielonych będą uczęszczali do nowo otwartego Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego Warty Poznań, które mieści się w tym samym budynku, co bursa. Ośrodek, w którym w jednym miejscu znajduje się szkoła, bursa i baza treningowa, jest jednym z nielicznych rozwiązań tego typu w naszym kraju. To dlatego otwarcie ośrodka połączono z inauguracją roku szkolnego.

– To bardzo wyjątkowy moment w całej, 111-letniej historii Warty Poznań – mówił podczas otwarcia Bartłomiej Farjaszewski. – W Warcie Poznań wychowało się wielu późniejszych reprezentantów Polski, uczestników mistrzostw świata, Europy, europejskich pucharów. Wierzymy w to, że tu nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, bo klub, który zawsze słynął z dobrego szkolenia, teraz ma jeszcze lepsze warunki do pracy z młodzieżą. Każdy wie, że inwestycja w młodych, w nowe pokolenia to najlepsze, co można zrobić. W Poznaniu mamy do wykonania swoją misję – zawsze to podkreślałem, iż widzę Wartę Poznań nie tylko jako pierwszą drużynę piłkarską; jest w klubie miejsce dla młodzieży, dla piłki kobiecej, dla amp futbolu, blind footballu i innych inicjatyw, które pozwolą rozwijać społeczność Warty Poznań. Dziś cieszymy się z otwarcia ośrodka w Grodzisku Wlkp. i pragnę podziękować burmistrzowi tego miasta, panu Piotrowi Hojanowi, bo pokazujemy wspólnie, że klub sportowy może fajnie współpracować z samorządem.

Goście przybyli na inaugurację obejrzeli krótki filmik złożony z wybranych bramek zdobytych przez takich wychowanków Warty jak Maciej Żurawski, Krzysztof Ratajczyk, Grzegorz Rasiak, Jakub Moder. Przypomniano też najpiękniejsze akcje z poprzednich i obecnego sezonu Ekstraklasy, m.in.: Dawida Kurminowskiego, Mateusza Lewandowskiego, Filipa Szymczaka, Aleksa Ławniczaka, Adriana Lisa i Kajetana Szmyta. A przed przecięciem wstęgi ośrodek został poświęcony przez ks. Marcina Mańczaka, duszpasterza sportowców Archidiecezji Poznańskiej.

– Hrabina Franciszka Zółtowska, która była fundatorką terenów pod budowę grodziskiego stadionu, pewnie nawet nie śniła o tym, jakie będą losy tego obiektu i co będzie się tutaj działo – mówił Piotr Hojan, burmistrz Grodziska Wlkp. – Po tym, jak Ekstraklasa wróciła do Grodziska Wlkp., teraz otwiera się tu ciekawy projekt, będący efektem partnerstwa klubu i samorządu. Cieszę się, że udało nam się wypracować taki model współpracy, który jest korzystny dla wszystkich stron. Mam nadzieję, że w Liceum Sportowym Mistrzostwa Sportowego Warty Poznań będzie się kształcił piłkarski narybek, który znajdzie uznanie w oczach nie tylko trenerów ligowych, ale także reprezentacji.

Paweł Wojtala, prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej i członek zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, życzył młodym sportowcom udanych treningów w dobrych warunkach, które zostały im zapewnione. A Sławomir Dyzert, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego Warty Poznań, życzył im sukcesów sportowych i edukacyjnych, pokonywania przeszkód i nie szukania dróg na skróty.

Bartłomiej Farjaszewski wręczył także Wojciechowi Tomaszewskiemu ramkę z koszulką „Zielonych”, z jego nazwiskiem i numerem 2025 na plecach – w ten sposób poinformował o przedłużeniu 4-letniej już współpracy o kolejne dwa sezony.

Uroczystości zakończył mecz w Centralnej Lidze Juniorów – zespół do lat 15 Warty Poznań zagrał z Pogonią Szczecin, która pokonał 7:2.

Źródło: mat. pras.

Podziel się: