Nowy budynek na Winogradach. Będą się w nim kształcić piekarze

centrum kształcenia piekarzy, wizualizacja fot. UMP

Powstanie przy Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego przy Warzywnej, będzie energooszczędne, z instalacją fotowoltaiczną i będzie kształcić piekarzy. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na wykonawcę Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa.

– Inwestycja polegać będzie na rozbudowie istniejącego budynku Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J. J. Śniadeckich – wyjaśnia Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Nowa część będzie składała się z trzech brył o różnej wysokości nawiązujących do architektury głównego gmachu. Przed projektantami także ekologiczne wyzwanie. Dążymy do tego, by nowe centrum zostało zaprojektowane zgodnie ze standardem budynków o niemal zerowym zużyciu energii.

A to szczególnie ważne dla tej placówki, ponieważ będzie się tam znajdowała pracownia z piecami, które umożliwią kształcenie w zawodzie piekarza. Będą się tam odbywać szkolenia prowadzone przez rzemieślników i wykwalifikowanych nauczycieli – Branżowe Centrum Umiejętności ma być między innymi odpowiedzią na braki wykwalifikowanej kadry w branży piekarskiej, zarówno w produkcji, jak i sprzedaży pieczywa. Zwłaszcza w kontekście rosnącego zapotrzebowania na zdrową żywność.

Wykonawca wybrany w przetargu będzie odpowiadał za przygotowanie dokumentacji projektowej i skompletowanie niezbędnych pozwoleń do budowy centrum. Musi także opracować rozwiązania zapewniające oszczędności energii, w tym odpowiednią izolacyjność cieplnej ścian i okien, wyposażenie budynku w pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną.

W nowym budynku na parterze będzie się mieścić pracownia piekarnicza wraz z pomieszczeniami magazynowymi i technicznymi, w dwukondygnacyjnej części natomiast będą pomieszczenia administracyjne, węzeł sanitarny i sale szkoleniowe. W najwyższej, trzykondygnacyjnej części, która będzie łącznikiem między starymi a nowymi budynkami, będzie część komunikacyjna z klatką schodową i windą, dostępna dla osób niepełnosprawnych. Planowana powierzchnia całkowita to 750 metrów kwadratowych.

Podziel się: