Nowy akademik w Poznaniu już otwarty. “Czekaliśmy na ten moment wiele lat”

akademik Meteor, otwarcie fot. A. Wykrota

Pokoje dla czterystu osób, siłownia, zielone patio i strefa relaksu z hamakami, a także kort tenisowy i sklep. Wszystko to oferuje studentom i studentkom “Meteor” – nowy Dom Studencki UAM w Poznaniu.

Nowy akademik otwarto 18 września. Oprawa była bardzo uroczysta, bo też i na taką okazję władze UAM czekały kilkadziesiąt lat, na co zwróciła uwagę prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM.

– Czekaliśmy na ten moment wiele lat, krok po kroku realizując, przyjętą blisko 20 lat temu, strategię rozwoju naszego Uniwersytetu – mówiła podczas otwarcia. – Dziś na poznańskim Kampusie Morasko, zwanym przez wielu naukową dzielnicą Poznania, w końcu, w nowym akademiku, zamieszkają studentki i studenci! Po wielu latach rozbudowy, mamy więc w Poznaniu miasteczko studenckie z prawdziwego zdarzenia! Uniwersytet nasz od wielu lat nie prowadził inwestycji w infrastrukturę mieszkaniową dla naszych studentów. Nie było na to środków. Dziś, po blisko 55 latach, doczekaliśmy się nowego DS-u, w którym swój akademicki dom znajdzie czterysta studentek i studentów UAM. Swoją siedzibę będzie tu mieć także nasze uniwersyteckie Radio Meteor. To wszystko 10 minut pestką od centrum Poznania.

Otwarcia nowego akademika pogratulował władzom UAM Przemysław Czarnek. List od ministra edukacji i nauki odczytała podczas otwarcia Dorota Śliwińska, starszy wizytator w Wydziale Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
“Niezmiernie mi miło, że dzięki staraniom władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu urzeczywistniła się idea stworzenia nowego domu studenckiego. Jestem przekonany, że nowo otwarty budynek stanie się dogodną przestrzenią do poszerzania wiedzy oraz umiejętności ludzi młodych, ale też zawiązywania rówieśniczych relacji” – napisał minister.

Z kolei w imieniu studentów głos zabrała Julia Przybyłowska, przewodnicząca samorządu studentów UAM.
– Studenci będą mogli zamieszkać w akademiku, który sprosta ich oczekiwaniom – mówiła. – Nie mając problemu bytowego można więcej działać na uczelni, o wiele lepiej rozwijać się naukowo i kształcić w wybranym kierunku, albo dobierać kolejne pola do rozwoju. Mam nadzieję, że Morasko przeżyje tę młodość razem z nami, a jako studenci wykorzystamy ten obiekt, ale i cały Kampus jak najlepiej możemy, żeby integrować życie akademickie, rozwijać naszą kulturę i czerpać z tego, co daje nam uniwersytet.

Na zakończenie uroczystości prof. Bogumiła Kaniewska, wraz z dyrektorem poznańskiego oddziału Alstal Mariuszem Linowieckim (wykonawca budynku) i kanclerzem UAM, dr Marcinem Wysockim, pokroili okolicznościowy tort.

Przypomnijmy, że “Meteor” to pięciokondygnacyjny akademik dla 400 studentek i studentów. Mają oni do dyspozycji 160 pokoi jednoosobowych i 120 dwuosobowych z aneksem kuchennym i łazienką. Na każdej kondygnacji jeden pokój jest przeznaczony dla studentów z niepełnosprawnościami, są też osobne kuchnie z jadalniami oraz pralnie z suszarniami.

Na parterze budynku będzie działać stołówka, klub studencki, przedszkole, będzie tam też siedziba uniwersyteckiego Radia Meteor. Akademik ma także zielony dziedziniec z patio, boisko/kort tenisowy, stoły do gry w tenisa stołowego oraz strefę relaksu z hamakami wśród starych brzóz. Wkrótce zostanie też otwarta siłownia oraz sklep.

Budowa akademika trwała niespełna trzy lata. Wartość inwestycji z wyposażeniem to niemal 70 mln zł.

Źródło: UAM

Podziel się: