Nowe składy dla Kolei Wielkopolskich. „To jeden z większych projektów kolejowych”

Poznańska Kolej Metropolitalna fot. UMP
Prawie 100 milionów złotych – tyle będą kosztować nowe składy, które zasilą szeregi taboru Kolei Wielkopolskich.

Za te pieniądze zakupione zostaną cztery pociągu spalinowe. Jest to związane z faktem, że nie wszystkie trasy na terenie Wielkopolski są zelektryzowane i ze względów ekonomicznych najprawdopodobniej nie będą. Pociągi, które zostaną zakupione będą jednak mogły zostać przekształcone w pojazdy hybrydowe, co znacząco powinno zwiększyć ich użyteczność.

– To jeden z większych projektów kolejowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który będzie służył pasażerom w regionie i przyczyni się do zwiększenia potencjału operacyjnego spółki Koleje Wielkopolskie – wyjaśnił Marek Woźniak, marszałek województwa Wielkopolskiego.

Zakupione pociągi mają być trójczłonowe (w każdym zmieści się 330 osób), co jest pewną nowością. Dotychczas w ofercie taboru Kolei Wielkopolskich nie było pociągów tej długości i tworzyło to pewnego rodzaju problemy logistyczne na niektórych trasach, gdzie obecne składy nie były wystarczające. Wprowadzenie nowych pociągów do oferty ma ten problem rozwiązać.

– Te pociągi są adresowane przede wszystkim na te połączenia, które są szczególnie oblegane, żeby poprawić komfort jazdy – powiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek.

Kwota projektu Kolei Wielkopolskich sp. z o.o., pt. „Rozwój publicznego transportu zbiorowego Wielkopolsce poprzez zakup spalinowego taboru kolejowego”, wynosi 96 038 400,00 zł, w tym wysokość środków przekazanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 66 368 000,00 zł.

mat. pras. / SS

Podziel się:

Ostatnio dodane: