Nowe rośliny na Łazarzu w Poznaniu. W tym dziewięć drzew!

Stablewskiego fot. ZDM

Jesienią został wyremontowany chodnik – w połowie marca rozpoczną się nasadzenia. Na ulicy Stablewskiego zostanie posadzonych prawie 3 tys. roślin, w tym róże, bergenie, rośliny cebulowe i 9 drzew.

Jak podkreśla Zarząd Dróg Miejskich, bo to on będzie realizował nasadzenia przy wyremontowanym chodniku, zostaną tam posadzone rośliny naprzemiennie kwitnące: krzewy ozdobne, wieloletnie byliny, w tym m.in. róże, bergenie i trawy ozdobne. Zostanie też posadzonych 9 drzew oraz rośliny cebulowe w liczbie ponad 2 000 sztuk. Całość ma kosztować 90 tysięcy złotych.

– Warto przypomnieć, że ul. Stablewskiego przechodzi zieloną metamorfozę od kilku lat – podkreśla Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. – W latach 2016-2017 obsadzenia prowadzone były na odcinku pomiędzy ul. Kasprzaka, a Jarochowskiego. Po wprowadzeniu strefy płatnego parkowania, w 2020 roku, zieleń pojawiła się na uwolnionym od samochodów, odbrukowanym pasie na chodniku pomiędzy ul. Głogowską i Kasprzaka. Teraz nasadzenie będą na tzw. Dolnym Łazarzu, po południowej stronie ulicy, od ul. Głogowskiej do Lodowej.

W tym roku na Łazarzu zieleń pojawi się również na ul. Wyspiańskiego (na odcinku od ul. Głogowskiej do ul. Matejki) i ul. Jarochowskiego (na odcinku za ul. Hetmańską). Tu prace zieleniarskie również mają związek z remontami chodników.

Jak przypomina ZDM, odtworzenie roślinności przyulicznej na Łazarzu jest możliwe dzięki wdrożeniu strefy płatnego parkowania, a tym samym nowej organizacji ruchu. Dzięki niej w wielu miejscach chodniki zostały uwolnione od parkujących samochodów, wyremontowane, a na wolnych miejscach stopniowo pojawiają się nowe rośliny. Zmiany już widać na Kanałowej, Niegolewskich, Białej, Niecałej, Jarochowskiego czy Małeckiego. Nasadzenia zieleni na ul. Stablewskiego realizowane są we współpracy z Radą Osiedla św. Łazarz.

Podziel się:

Ostatnio dodane: