Nowe przystanki już działają! Zmiana organizacji ruchu na węźle Grunwaldzka

węzeł Grunwaldzka fot. PIM

Od 4 września pasażerowie już mogą korzystać z nowych przystanków autobusowych na węźle Grunwaldzka, dzięki czemu przesiadki są znacznie wygodniejsze. Zmieniona została też organizacja ruchu na skrzyżowaniu Wołczyńskiej i Grunwaldzkiej.

Od lipca oddawane są do użytku kolejne elementy węzła Grunwaldzka. Kierowcy mogą już korzystać z wiaduktu, piesi mają do dyspozycji nowe chodniki, a rowerzyści – drogi rowerowe.

Nie można jednak zapominać, że jednym z celów budowy węzła Grunwaldzka było umożliwienie pasażerom wygodnych przesiadek z pociągu na autobus i odwrotnie. Od 4 września ci wszyscy, którzy korzystają z komunikacji w tym rejonie, będą mogli testować przyjęte rozwiązania: na teren węzła będą wjeżdżać autobusy, a pasażerowie będą do nich wsiadać z nowych przystanków. Także od 4 września przystanki w ciągu ul. Grunwaldzkiej w rejonie ul. Twardogórskiej, Strzelińskiej i Stokrotkowej będą działać w docelowych lokalizacjach i z nowymi nazwami.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, przystanek przy stacji kolejowej Junikowo będzie nosił nazwę Junikowo PKM i znajdował się w strefie biletowej A. Przystanki na ulicy Grunwaldzkiej po stronie Poznania będą nosić nazwę Twardogórska, a nie Junikowo PKM i będą obsługiwane przez autobusy linii nr 716, oraz nocnych nr 214 i 224.

Wszystkie kursy linii nr 704 zostaną skierowane przez ulicę Fabianowską oraz Tulipanową w Komornikach. Na zmienionej trasie linii nr 704 uruchomione zostaną przystanki Komorniki/Tulipanowa – na ul. Tulipanowej w obu kierunkach (“na żądanie”) oraz Komorniki/Malinowa – na ul. Fabianowskiej w obu kierunkach, w rejonie skrzyżowania z ul. Malinową (“na żądanie”). Zlikwidowany zostanie przystanek Komorniki/Fabianowska na ul. Wiśniowej.

Linia nr 704 – przebieg trasy od 4 września
GÓRCZYN PKM – … – Sycowska – Komorniki, Fabianowska – Komorniki, Tulipanowa – Komorniki, Wiśniowa – … – GŁUCHOWO/STAWNA

Autobusy kursujące na linii nr 716 będą w obu kierunkach wjeżdżać na nową pętlę Junikowo PKM po stronie Plewisk. Te jadące z gminy w kierunku Junikowa oraz nocne nr 214 i 224 kończące kursy na pętli Junikowo PKM będą się zatrzymywać na stanowisku po stronie torów. Na środkowym stanowisku pętli Junikowo PKM będą się zatrzymywać autobusy linii nr 716 jadące w kierunku Plewisk i Komornik. Wyjątkiem będą wydłużone, wyznaczone kursy linii nr 224 do przystanku Plewiska/Straż Pożarna, na których autobusy będą pomijać wjazd na pętlę Junikowo PKM.

Zmieniła się także organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej z Wołczyńską – teraz pierwszeństwo mają tam nadjeżdżający z ul. Grunwaldzkiej.

Praktycznie cała infrastruktura węzła jest już gotowa, ale w przypadku sygnalizacji świetlnej, poczekalni oraz parkingu typu park&ride trwają jeszcze procedury odbiorowe. Po ich zakończeniu cały węzeł Grunwaldzka będzie już dostępny dla wszystkich użytkowników.

Źródło: PIM, ZTM

Podziel się: