Nowe pomniki przyrody w Poznaniu

Policja patrol Park Adama Mickiewicza Poznań fot. Sławek Wąchała

Wszystkie są platanami klonolistnymi, rosną na placu Wolności oraz w dwóch parkach im. Karola Marcinkowskiego i Adama Mickiewicza. Poznaniowi przybyły nowe pomniki przyrody.

O nowych pomnikach przyrody zadecydowali poznańscy radni podczas sesji 16 maja.
„Cztery z nowych pomników przyrody rosną na placu Wolności” – informuje Urząd Miasta Poznania. – „To platany klonolistne, które otrzymały imiona prof. Aliny Hejnowicz, prof. Konstantego Steckiego, prof. Józefa K. Paczoskiego i prof. Witolda Kuleszy. To poznańscy naukowcy zajmujący się przyrodą – botanicy oraz fitosocjolog”.

Drzewa z placu Wolności zostały uznane za ważne elementy estetyczne placu, a także świadków historii i dziedzictwo przyrodnicze, ponieważ zostały posadzone na początku XX wieku. Co ważne: wykonane ekspertyzy dendrologiczne, w tym także specjalistyczne badanie tomografem dźwiękowym, – wykazały bardzo dobry lub dobry stan zdrowotny drzew oraz nieznaczne lub niskie ryzyko związane z ich złamaniem lub obaleniem. Wszystkie są też okazałe: mają od 20 do 23,5 m. wysokości.

„Kolejne cztery platany klonolistne rosną na terenie parku Karola Marcinkowskiego” – informują miejscy urzędnicy. – „One również posadzone zostały na początku XX wieku, a obecnie osiągnęły rozmiary kwalifikujące do uznania za pomnik przyrody całą grupę czterech roślin. Platany mają od 20 do 24 metrów wysokości i są w dobrym stanie. Pomnikiem przyrody została także licząca 21 drzew aleja w parku im. A. Mickiewicza. Rosnące w niej platany klonolistne mają od 16 do 24 metrów wysokości”.

Uznanie tych drzew za pomniki przyrody ułatwia ich ochronę – zgodnie z prawem służby miejkie muszą teraz obowiązkowo monitorować stan zdrowotny pomników przyrody, nie można ich niszczyć, uszkadzać ani ściąć, nie wolno też zanieczyszczać gleby, w której rosną.

Podziel się:

Ostatnio dodane: