Nowe placówki opiekuńczo-pielęgnacyjne w Wielkopolsce

otwarcie Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego w Grodzisku Wielkopolskim fot. WUW

Już od lipca Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny w SP ZOZ w Grodzisku Wielkopolskim będzie mógł przyjmować pacjentów. To jedna z trzech nowych placówek w Wielkopolsce, z którymi NFZ podpisał kontrakty. Nową placówkę otworzył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Jak informuje wielkopolski oddział NFZ, od lipca usługi opiekuńczo-lecznicze będą udzielane w trzech nowych placówkach – razem będzie ich już 29, a łączna liczba zakontraktowanych przez Fundusz łóżek dla pacjentów w Wielkopolsce wzrośnie z 1120 do 1283. To miejsca dla pacjentów, którzy nie wymagają dalszego pobytu w szpitalu, ale jednocześnie ich stan nie jest na tyle dobry, by funkcjonowały samodzielnie, ponieważ są przewlekle chore, po operacjach lub z niepełnosprawnościami.
– Zależy nam na tym, żeby regularnie zwiększać dostępność do leczenia pacjentów w zakładach opiekuńczo-leczniczych – wyjaśnia Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – W ostatnich konkursach wyłoniliśmy trzy nowe podmioty, które spełniły kryteria, a w kilku z pozostałych zwiększy się wartość umowy, co łącznie pozwoli na uruchomienie w Wielkopolsce dodatkowych ponad 160 łóżek. Pacjenci korzystający ze świadczeń w ZOL są szczególną grupą pacjentów – wymagającą empatii i staranności ze strony personelu. Liczymy, że znajdą oni właściwą opiekę zarówno w dotychczas działających podmiotach, jak i tych, które wkrótce przystąpią do ich leczenia.

W latach 2017-2022 nakłady przeznaczane przez WOW NFZ na świadczenia w ZOL-ach wzrosły z 27,6 mln zł do ponad 73 mln zł, a suma zaplanowana na ten rok wydatków to ponad 95 mln zł. Nowe zakłady opiekuńczo-lecznicze powstaną w szpitalach w Grodzisku oraz Czarnkowie oraz w jednym z poznańskich podmiotów. W otwarciu ZOP w Grodzisku Wielkopolskim brał udział wojewoda Michał Zieliński.

Grodziska inwestycja polegała na rozbudowie części SP ZOZ o pomieszczenia usług pielęgnacyjno-opiekuńczych. Na tę inwestycję powiat grodziski otrzymał środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 3 mln zł, a resztę dołożył z własnych środków – całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 9,3 mln zł.

– Bardzo się cieszę, że mogłem być obecny przy tej inwestycji od momentu wmurowania aktu erekcyjnego w 2021 roku aż po jej dzisiejsze oficjalne otwarcie – mówił wojewoda Michał Zieliński. – To dla mnie bardzo ważne, żeby wspierać lokalne projekty od początku do końca.

Prace w szpitalu obejmowały nie tylko rozbudowę budynku szpitala – wykonanie nadbudowy nad drugą kondygnacją oraz rozbudowę obiektu o klatkę schodową – ale także gruntowną przebudowę części pomieszczeń trzeciej kondygnacji szpitala. W efekcie powstało 12 sal łóżkowych z przynależnymi łazienkami, w których znajduje się 35 stanowisk, a także sala izolatki z łazienką, gabinet zabiegowy, sala terapii zajęciowej, sala rehabilitacji, dyżurka lekarska oraz inne niezbędne pomieszczenia towarzyszące.

To nie jedyna inwestycja zrealizowana w tym szpitalu dzięki rządowemu wsparciu. W maju 2022 roku wojewoda przekazał placówce dofinansowanie w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 w wysokości 2,9 mln zł na przebudowę części budynku SP ZOZ na aptekę szpitalną i pracownię diagnostyki laboratoryjnej.

Podziel się: