planowany zalew, most w Męcinie fot. UG Kleszczewo

Nowe jezioro już powstaje. Wykonawca przejął plac budowy

12 stycznia na teren przyszłego zbiornika retencyjnego w Męcinie wkroczył jego wykonawca. Gdy tylko pogoda pozwoli, rozpoczną się prace budowlane. Aglomeracja poznańska będzie miała więcej wody – i nowe jezioro.

Arkadiusz Koza, wicedyrektor Wód Polskich w Poznaniu, dokonał formalnego przekazania terenu przeznaczonego pod realizację tej inwestycji wykonawcy, tj. Zakładowi Usług Hydrotechniczno-Melioracyjnych Wojciech Ferenc. Dzięki temu, gdy tylko pogoda pozwoli, wykonawca rozpocznie prace w terenie.

Jak informuje Urząd Gminy w Kleszczewie, starania o powstanie zbiornika retencyjnego na Męcinie trwały 30 lat! „Retencja wód opadowych i wprowadzenie kontroli nad jej zasobami, są niezwykle ważne dla utrzymania wysokiej jakości terenów rolniczych oraz wzbogacenia walorów przyrodniczych naszej gminy” – czytamy na stronie gminy. – „To po wybudowaniu autostrady A2 i drogi ekspresowej S5 wraz z węzłami komunikacyjnymi, kolejna inwestycja o historycznym znaczeniu, która w zdecydowany sposób odmieni charakter naszej gminy, podnosząc jej atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów, stanowiąc jednocześnie silny impuls prorozwojowy”.

Pojawienie się dużego zbiornika wodnego w okolicy może zmienić mikroklimat i opady deszczu będą częstsze – a to ważny aspekt dla gminy Kleszczewo, bo na jej terenie wyjątkowo rzadko padają deszcze, podłoże jest słabo przepuszczalne i niewiele tu lasów, które mogłyby zatrzymać wodę.

Gmina już prowadzi działania rekultywacyjne zbiorników wodnych na swoim terenie, buduje kanalizację sanitarna – wszystko po to, by wody w najbliższym otoczeniu przyszłego zbiornika były jak najczystsze. Ma też nadzieję, że zbiornik, dzięki dogodnemu dojazdowi, stanie się miejscem chętnie uczęszczanym przez osoby szukające rekreacji nad wodą, co również przyczyni się do rozwoju gminy.

Zbiornik ma mieć powierzchnię około 20 hektarów i pojemność retencyjną na poziomie 242 000 metrów sześciennych. Powstanie poprzez spiętrzenie wody w rzece Męcinie poprzez wybudowanie ziemnej zapory czołowej, usytuowanej w sąsiedztwie rzeki, około 70 m powyżej drogi Tulce–Środa. Jego budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

 

Źródło: Gmina Kleszczewo