Nowa Sól i Gliwice mają nowych prezydentów

Jacek Milewski fot. FB
5 stycznia w obu tych miastach odbyły się wybory, jako że dotychczasowi prezydenci, Wadim Tyszkiewicz z Nowej Soli i Zygmunt Frankiewicz z Gliwic – zostali senatorami. W obu przypadkach wygrali kandydaci wskazani przez byłych prezydentów.

Jacek Milewski z Nowej Soli, zastępca prezydenta Tyszkiewicza, uzyskał 76 proc. głosów. Jego kontrkandydat Przemysław Ficner z KWW Sprawiedliwa Nowa Sól, popierany także przez PiS, zdobył 15 proc. głosów.
„Wiedziałem, że dla państwa, tak jak dla mnie, miasto jest najważniejsze” – napisał na swoim profilu FB Milewski, dziękując za głosy.

Adama Neumanna w Gliwicach poparło 51 proc. wyborców. Tu sytuacja była trudniejsza, chociaż swojego zastępcę wskazał odchodzący prezydent Frankiewicz, który rządził Gliwicami od 1993 roku. Sam Neumann był jego zastępcą od 2006 roku. Ale przeciwnikiem Adama Neumanna był dotychczasowy komisarz miasta, Janusz Moszyński, którego w dodatku wspierało SLD i – bardziej dyskretnie – PiS. jednak na Moszyńskiego zagłosował zaledwie co czwarty wyborca.

el