sobota, 24 lutego, 2024

Nowa Lewica przeciwna likwidacji szkół. “Apelujemy o zmniejszenie liczebności klas”

Władze Poznania pracują nad zmianami w oświacie, bo dzieci w szkołach ubywa. Czy będzie to oznaczało likwidację szkół? Nowa Lewica jest stanowczo przeciwna takim rozwiązaniom.

Już w ubiegłym roku urząd miasta informował, że liczba dzieci w Poznaniu spada i z roku na rok coraz wyraźniej widać, że szkół podstawowych w mieście jest za dużo. Jak jednak powiedział Radiu Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP, miasto nie chce zamykać szkół, tylko przeznaczyć te nadwymiarowe dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, bo takich uczniów przybywa.

Jak konkretnie będzie to wyglądało i które szkoły zmienią swój profil – jeszcze nie wiadomo, bo przygotowania do zmian dopiero się zaczynają. Wiadomo natomiast, że będą dotyczyły głównie Starego Miasta, Łazarza i Wildy, dlatego że tam najbardziej ubywa uczniów.

Proponowane zmiany zaniepokoiły Nową Lewicę, która wydała oświadczenie w tej sprawie.
“Jako Nowa Lewica w Poznaniu, w obliczu widocznego trendu malejącej liczby uczniów w kolejnych rocznikach i pojawiającej się w Poznaniu dyskusji o możliwości likwidacji placówek oświatowych, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec takim likwidacyjnym pomysłom” – czytamy w nim. – “Jednocześnie apelujemy o zmniejszanie liczebności klas w poznańskich szkołach, bowiem uważamy, że to właśnie proponowane przez nas zmniejszeniu liczebności klas, przy jednoczesnym zachowaniu sieci szkół (np. 15 – 20 uczniów w oddziałach szkoły podstawowej oraz do 25 w ponadpodstawowej) pozytywnie wpłynie na rozwój edukacji w naszym mieście i umożliwi utrzymanie jej właściwego standardu oraz zróżnicowanej oferty”.

Zdaniem Nowej Lewicy spadek liczby dzieci w Poznaniu, który, jak wskazują dane demograficzne, utrzyma się jeszcze przez co najmniej kilka lat, jest dobrą okazją, żeby podjąć decyzje, które zapewnią jak najlepsze warunki do nauki dla dzieci i młodzieży.

“W liczebnie większych klasach uczniowie i uczennice bardzo często nie mogą liczyć na indywidualną pomoc nauczycieli i nauczycielek, bo ci nie są w stanie dostosować metod kształcenia do dużej grupy dzieci” – precyzuje Nowa Lewica. – “Z kolei zmniejszenie liczebności klas szkolnych pozwoli na lepsze i korzystniejsze wykorzystanie narzędzi i zasobów edukacyjnych oraz skoncentrowanie się na jakości kształcenia, a przy tym umożliwi bardziej jednostkowe podejście do uczniów i uczennic, zapewniające im atrakcyjne warunki do nauki oraz nieporównywalnie lepszą opiekę ze strony kadry pedagogicznej. Uważamy, że również zakresie edukacji należy dążyć do zabezpieczenia możliwie szerokich potrzeb, zarówno tych społecznych jak i indywidualnych”.

Zdaniem Nowej Lewicy to właśnie indywidualne podejście do ucznia buduje dobrą atmosferę do nauki oraz poprawia relacje nie tylko na linii nauczyciel-uczeń, ale także pomiędzy rówieśnikami. Mniejsze klasy to szansa na to, by problemy uczniów zostały zauważone przez szkolnych wychowawców, a sami nauczyciele będą mieli czas i możliwości, by ich wysłuchać z właściwą uwagą i powagą oraz podjąć odpowiednie rozwiązania. Zmniejszenie liczebności klas wpłynie także pozytywnie na jakość oferty edukacyjnej.

“Oczekujemy, że współodpowiedzialni za poznańską oświatę: Prezydent Miasta Poznania, Wydział Oświaty UMP, ale również radni Komisji Oświaty i Wychowania podejmą dyskusję o systemie edukacji i jakości nauczania wobec wyzwań jakimi są zmiany demograficzne” – podsumowują działacze partii. – “Niż demograficzny nie musi być zagrożeniem tylko szansą dla oświaty i poprawy jakości kształcenia. Wyciągnijmy wnioski i naprawmy ten system, bo jesteśmy to winni poznańskiej młodzieży”.

Źródło: Nowa Lewica
Strona głównaPoznańNowa Lewica przeciwna likwidacji szkół. "Apelujemy o zmniejszenie liczebności klas"