Nowa kotłownia w Poznaniu. Na razie działa próbnie

nowa kotłownia fot. Veolia Poznań

Trwa właśnie rozruch próbny nowoczesnej kotłowni gazowej przy ul. Kopanina. Ma ona wzmocnić bezpieczeństwo dostaw ciepła dla Poznania i rozpocznie regularną działalność w końcu stycznia 2023 roku.

Zgodnie z założeniami ta nowoczesna, zasilana gazem, instalacja ma produkować ciepło w okresach największego zapotrzebowania, podnosząc w ten sposób bezpieczeństwo dostaw energii cieplnej – głównie dla odbiorców w tym rejonie miasta.

– Nowa kotłownia gazowa powstała przy ul. Kopanina 26A na terenie wyłączonej z użytkowania kotłowni węglowej, która jeszcze na początku lat dwutysięcznych dostarczała ciepło mieszkańcom. Jest to ciepłownia szczytowa o mocy 44 MW, która będzie pracowała w okresie największego zapotrzebowania na ciepło (okres zimowy) lub w sytuacji awarii na głównym źródle i potrzeby uzupełnienia mocy w miejskiej sieci cieplnej.

– Nowo wybudowana ciepłownia będzie służyć przede wszystkim mieszkańcom południowo-zachodniej części Poznania, czyli rejonu położonego wokół ciepłowni Kopanina – wyjaśnia Donata Kałużna z Biura Komunikacji Veolia Energia Poznań SA. – W tym rejonie aktualnie występuje najpoważniejszy deficyt mocy w miejskiej sieci cieplnej ze względu na największe oddalenie tego regionu od głównego źródła ciepła, czyli Elektrociepłowni Karolin.

Co niezwykle istotne, przy budowie ciepłowni wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne spełniające bardzo restrykcyjne normy ochrony środowiska, co sprawia, że emituje ona minimalny poziom CO2 do atmosfery.
– Ciepłownia zasilana jest gazem ziemnym, który jest najmniej emisyjnym paliwem spośród aktualnie wykorzystywanych w ciepłownictwie systemowym – tłumaczy Donata Kałużna. – Dzięki temu ciepłownia będzie obiektem wyjątkowo niskoemisyjnym. W przypadku tej technologii emisja pyłów jest bliska zera. Głównymi składnikami spalin jakie wydobywają się z komina jest przede wszystkim para wodna, a także CO2, które stanowi jedynie 40 proc. emisji powstającej ze spalania węgla.

Od 28 do 30 grudnia trwa ruch próbny kotłowni, podczas którego są wykonywane pomiary parametrów gwarantowanych ciepłowni Kopanina. Zgodnie z planem ciepłownia zostanie uruchomiona pod koniec stycznia 2023 r.

Podziel się:

Ostatnio dodane: