Nowa karetka na północy Wielkopolski. „Najtrudniejsza obietnica do zrealizowania”

karetka, Margonin fot. J. Piechocki FB

Margonin będzie miał karetkę i zespół ratowników medycznych, którzy będą stacjonować przy miejscowym ośrodku zdrowia. „Na tę informację czekaliśmy najbardziej” – przyznał Janusz Piechocki, burmistrz Margonina.

„Potwierdzam, że od 1 lipca 2023 roku już na stałe będzie stacjonował w Margoninie zespół ratownictwa medycznego” – napisał burmistrz na swoim profilu na Facebooku. – „Zapewne nie byłoby to możliwe, gdyby nie styczniowa wizyta i ogromna życzliwość Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Składam podziękowania Panu Ministrowi w imieniu całej naszej wspólnoty samorządowej. Dziękuję także Wojewodzie Wielkopolskiemu Michałowi Zielińskiemu za przychylność i zrozumienie. To naprawdę dobra decyzja, dzięki której bezpieczeństwo naszych mieszkańców wejdzie na wyższy poziom. Dla mnie osobiście to także szczególny moment, gdyż spełnia się moja najważniejsza z obietnic wyborczych z 2010 roku. To była jednak najtrudniejsza obietnica do zrealizowania”.

Posiadanie własnej karetki ma dla Margonina duże znaczenie – miasto liczy ponad 3 tysiące mieszkańców, dodatkowo leży nad popularnym jeziorem, gdzie w sezonie wypoczywa wielu turystów. Burmistrz Janusz Piechocki powiedział Radiu Poznań, że miasto już 12 lat temu podjęło starania o utworzenie w mieście stacji pogotowia. Wyremontowano nawet w tym celu część ośrodka zdrowia i wybudowano specjalny parking.

Ale karetkę z ratownikami oddelegowano do Margonina tylko na czas pandemii koronawirusa, a po jej zakończeniu wróciła do Chodzieży, 14 kilometrów dalej. To oczywiście wydłużało czas dotarcia z pomocą do pacjentów, jednak przez wiele lat nie udawało się przekonać Ministerstwa Zdrowia, że karetka jest tu potrzebna.

W tym roku się udało, a starania gminy wsparł minister Adam Niedzielski, który odwiedził margonińską przychodnię w styczniu tego roku. Dzięki temu od 1 lipca będzie tu stacjonować załoga pogotowia ratunkowego i obsługiwać, poza Margoninem, także Szamocin i najbliższą część powiatu wągrowieckiego.

Podziel się:

Ostatnio dodane: