Nowa inwestycja przy rondzie w Poznaniu. „Będzie stanowił dominantę”

WIZUALIZACJA fot. EasstArchitects

Ma uporządkować otoczenie, wprowadzić przestrzenny ład – i dobrą architekturę. Budynek biurowy Industrial zaprojektowany przez poznańską pracownię EasstArchitects (Marcin Sucharski, Łukasz Sterzyński) stanie przy rondzie Rataje.

Projekt zbiera pozytywne recenzje dzięki interesującej bryle, która w nietuzinkowy sposób ma się wpisać w zabudowę sąsiadujących osiedli z wielkiej płyty i ogromnego budynku galerii Posnania. Co o ni mówią sami twórcy?

„Budynek widoczny będzie ze wszystkich najazdów z ronda Rataje i zgodnie z zapisami MPZP będzie stanowił dominantę dla ronda i sąsiednich terenów” – informuje pracownia EasstArchitects. – „Będzie też swoistym domknięciem wysokościowym miasta, tworząc oś pomiędzy budynkiem Bałtyku a budynkami hotelowo-biurowymi kompleksu Andersia w centrum miasta. Głównymi założeniami przy tworzeniu projektu było stworzenie wielowymiarowego obiektu, którego elewacje będą odbierane jako rzeźbiarska forma, zmieniająca się wraz z odkrywaniem jej poszczególnych fragmentów”.

Architekci założyli podział budynku na dwie części pod względem wysokości.
„Niska, pięciokondygnacyjna podstawa jest szeroka i została rozrzeźbiona przez wycofania fragmentów elewacji” – wyjaśniają. – „Górna część, która mieści w sobie dziesięć kondygnacji, została podzielona na dwie bryły przesunięte w rzucie względem siebie. Dodatkowo trzy kondygnacje zostały przesunięte na osi podłużnej. Dzięki tym zabiegom budynek zyskał rzeźbiarską formę i zaskakuje zróżnicowaną kompozycją przestrzenną. Całość została okryta w powtarzalną siatkę elewacji, aby ujednolicić bogactwo formy budynku”.

Elewacja budynku zostanie wykonana z kompozytów aluminiowych w kolorze grafitowym i surowej blachy stalowej, która ma nadać mu industrialny charakter. Na dachach zaplanowano zieleń ekstensywną oraz ogniwa fotowoltaiczne, które będą poprawiać bilans energetyczny budynku. Przed budynkiem znajdzie się skwer, a główne wejście zaplanowano od strony alei Komedy. Budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. W przyszłości uzupełni go druga część kompleksu biurowego w podobnym stylu od strony ronda Rataje.

Industrial będzie miał wysokość 55 m do kondygnacji technicznej, dwie kondygnacje podziemne z halą garażową na 87 miejsc oraz rowerownią, i 15 nadziemnych. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 9256 m kw. Inwestorem jest firma TMT SA. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Podziel się:

Ostatnio dodane: