Noc Muzeów 2023 w Poznaniu. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Prawie 200 atrakcji, ponad 70 muzeów, galerii i innych organizacji, warsztaty i atrakcje – a wszystko to otworzy swoje podwoje dla poznaniaków w sobotę, 20 maja, z okazji Nocy Muzeów. To będzie największa edycja imprezy w historii Poznania.

Muzea i galerie będą czynne od godz. 17.00 do minimum 1.00 w nocy. Uczestnicy imprezy w tym czasie będą zwiedzać muzea i inne placówki biorące udział w imprezie, które często przygotowują specjalne atrakcje na tę noc.

W tym roku na uczestników obok wystaw czekają interesujące warsztaty: w Szkole Rysunku i Architektury dzieci i młodzież będą mogli bezpłatnie wziąć udział w kursach rysowania pastelami, a w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym – w nauce kaligrafii arabskiej. Będzie też można , podejrzeć kulisy charakteryzacji i kostiumu scenicznego w Teatrze Wielkim i poznać tych, którzy za to odpowiadają. Natomiast na dziedzińcu Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz będzie można podziwiać widowiskowe wizualizacje i koncert multimedialny jazzowego zespołu Siema Ziemia.

– Noc Muzeów integruje publiczne i prywatne wydarzenia kulturalne, aby pokazać to, co najlepsze mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Miasto Poznań udostępnia wiele atrakcji, które każdy powinien zobaczyć. – Ubiegłoroczna, jeszcze pandemiczna edycja, zgromadziła ponad 52 tysiące odwiedzających. Liczę, że w tym roku pobijemy kolejny rekord.

Muzeum narodowe proponuje jedyną w swoim rodzaju atrakcję – selfie z z autoportretami Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym. A to jedna z wielu ciekawych propozycję przygotowanych na tę noc.
– Nasze oddziały już czekają na gości – zapewnia Maria Gołąb, dyrektor ds. naukowych Muzeum Narodowego w Poznaniu. – Do obejrzenia jest wiele atrakcji, które otwierają wyobraźnię i przyciągają tłumy miłośników kultury. To właśnie tu w Poznaniu 21 lat temu zainaugurowaliśmy pierwszą polską Noc Muzeów.

Przypomnijmy, że pierwsza Noc Muzeów odbyła się W 1997 r. w Berlinie. Nocne otwarcie instytucji kultury okazało się ogromnym sukcesem, więc inne miasta poszły za przykładem Berlina. W Polsce Noc Muzeów jest organizowana od 2003 r. – po raz pierwszy zorganizowano ją w Muzeum Narodowym w Poznaniu i także cieszyła się ogromnym powodzeniem. Rok później podobne wydarzenia zorganizowały Kraków i Warszawa, a obecnie organizuje ją kilkadziesiąt polskich miast.

Szczegóły programu można znaleźć na stronie Nocy Muzeów w Poznaniu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: