Niezwykłe dzieło sztuki na dziedzińcu Politechniki Poznańskiej

The Year We Made Contact_Piotr_Uklański fot. Teatr Muzyczny

“The Year We Made Contact”, praca Piotra Uklańskiego, zawisła na dziedzińcu Politechniki Poznańskiej. Będzie się tu znajdowała do czasu wybudowania nowej siedziby Teatru Muzycznego, gdzie się znajdzie.

Od 2010 roku instalacja Piotra Uklańskiego zdobiła hall hotelu Blow Up w Starym Browarze, a teraz została podarowana przez Grażynę Kulczyk Teatrowi Muzycznemu w Poznaniu. Dzieło zawiśnie w nowej siedzibie teatru – ale najpierw musi ona zostać zbudowana, co ma zająć najbliższe trzy lata – oddanie do użytku budynku planowane jest na rok 2026. Do czasu jej powstania praca będzie wisieć na dziedzińcu Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

Grażyna Kulczyk oficjalnie przekazała dzieło podczas briefingu prasowego 14 października. W spotkaniu wzięli udział także prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej, dr Łukasz Kalupa, kanclerz uczelni, Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, oraz prof. Sławomir Rosolski, projektant budynku.

– Zdecydowałam się podarować instalację Piotra Uklańskiego Teatrowi Muzycznemu, który dynamicznie się rozwija i tworzy nową jakość w Poznaniu – powiedziała Grażyna Kulczyk przy przekazaniu pracy. – Pragnę, by to wyjątkowe dzieło trafiło do jego nowej siedziby i mogło być podziwiane przez tysiące odwiedzających to miejsce. Cieszę się, że tymczasowo wyeksponowane zostanie na niezwykłym dziedzińcu Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Upowszechnianie dzieł kultury i ułatwianie dostępu do nich stało się misja mojej wieloletniej działalności uwieńczonej zbudowaniem muzeum sztuki.

Dyrektor Kieliszewski podkreślił swoją radość z otrzymania tak cennego prezentu.
– Cieszę się, że ważne dla rozwoju Poznania osoby dołączają do wsparcia budowy Teatru Muzycznego w Poznaniu – powiedział. – Przekazanie tego dzieła jest dla nas tego symbolem, a przy okazji pretekstem do podjęcia współpracy z Politechniką Poznańską.

– Jest nam bliska kultura i sztuka, przez wiele lat to udowadniamy organizując koncerty i wystawy – dodał prof. Jesionowski. – Dzisiaj w tym budynku możemy pokazać, że łączenie kultury i techniki jest naszą domeną. Bardzo się cieszę, że to dzieło będzie tu z nami i będzie inspirować studentów Politechniki Poznańskiej.

“The Year We Made Contact” Piotra Uklańskiego ma szerokość 12 metrów i wysokość 5,5 metra, a została wykonana w warsztatach Teatru Wielkiego w Łodzi. Jego głównym elementem jest gobelin, który nawiązuje do klimatu teatru Tadeusza Kantora i Józefa Szajny, a także tradycji polskiego tkactwa artystycznego dekady lat 60. oraz 70. XX wieku. Częścią pracy jest wolnostojący obraz zatytułowany “Czerwony Karzeł”, wizualna interpretacja czerwonego karła, czyli gasnącej gwiazdy.

Podziel się: