piątek, 29 marca, 2024

Niezwykła biogazownia w Wielkopolsce. Może zastąpić 800 ton węgla rocznie!

Ma moc elektryczną 499 kW, cieplną 560 kW, nie zanieczyszcza powietrza, przerabia odchody zwierzęce i inne rodzaje biomasy rolniczej w zieloną energię, a końcowym produktem jest także doskonały nawóz. Tak działa biogazownia UPP.

Niezwykła biogazownia działa w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego i została uroczyście otwarta 21 listopada. Dzięki niej cała wieś Przybroda, 58 domów mieszkalnych i budynki UPP, jest ogrzewana zieloną energią.

Podczas otwarcia pracownicy Pracowni Ekoenergetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu szczegółowo wyjaśniali, jak działa nowoczesny system ciepłowniczy zasilany z biogazowni przedstawiając go jako przykład proekologicznego i efektywnego systemu wykorzystującego odnawialne źródła energii. Dowodem na efektywność systemu jest fakt, że instalacja produkuje rocznie tyle ciepła, ile można uzyskać ze spalenia 800 ton węgla rocznie – z tą znaczącą różnicą, że nie zanieczyszcza powietrza…

Biogazownia UPP ma moc elektryczną 499 kW i cieplną 560 kW. W bardzo efektywny sposób przerabia odchody zwierzęce i inne rodzaje biomasy rolniczej w zieloną energię elektryczną i ciepło, a dodatkowym bonusem jej działalności jest także… doskonałej jakości materiał nawozowy.

– Nasza biogazownia jest w zasadzie wszystkożerna – mówi prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekoenergetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Wkładem mogą być bioodpady, właściwie wszystko z rolnictwa i przetwórstwa poza drewnem i jego odpadami. A ciepło, można powiedzieć, jest tu produktem ubocznym, który obecnie dociera do mieszkań 58 rodzin we wsi oraz wszystkich budynków uniwersyteckiego gospodarstwa doświadczalnego.

To nie jedyna technologia dla sektora bioenergii opracowana przez naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania, jak z dumą podkreślił podczas otwarcia rektor uczelni, prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz.

– Obecnie trwają również prace nad systemem pozyskiwania biometanu z bioodpadów, nad biowodorem i pozyskiwaniem energii z biomasy – mówił. – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest liderem nowych technologii dla sektora bioenergii – mamy już w tym obszarze wymierne sukcesy, ale i ogromny potencjał, który będziemy rozwijać.

Obecnie w Polsce jest 140 biogazowni rolniczych, ale zdaniem prof. Jacka Dacha potencjał naszego kraju, jeśli chodzi o wkład do takich instalacji, jest dużo większy. Według wyliczeń naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego, w Polsce mogłoby powstać 10-12 tysięcy podobnych biogazowni, które byłyby w stanie produkować ekologiczne i tanie ciepło dla okolicznych mieszkańców.

Strona głównaBiznes i FinanseNiezwykła biogazownia w Wielkopolsce. Może zastąpić 800 ton węgla rocznie!