Bieg Solidarni z Ukrainą fot. Ewa Malicka

Niebiesko-żółty bieg pod ukraińską flagą (ZDJĘCIA)

Kilkaset osób wystartowało w biegu pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Mimo krótkiego terminu biegacze stawili się licznie i większość w strojach w barwach Ukrainy: niebieskich i żółtych.

Bieg rozpoczęło odegranie hymnu Ukrainy i rozwinięcie jej flagi. Biegacze uczcili też minuta ciszy ofiary wojny na Ukrainie, a później ruszyli na trasę wokół jeziora Malta, która liczyła 5,4 km – czyli jedno okrążenie jeziora.

W tym biegu nie było wpisowego: organizatorzy prosili o wpłaty w dowolnej wysokości na pomoc dla Ukrainy, a podczas imprezy odbywała się zbiórka zorganizowana przez Fundację Lokalnego Wsparcia Kultury AITWAR z przeznaczeniem dla mieszkańców Ukrainy. Puszki wolontariuszy zapełniały się tak szybko, że nie nadążali ich wymieniać. Wszystkie pieniądze zostaną przekazane Polskiej Misji Medycznej, która już działa na Ukrainie.

Warto dodać, że fundacji oraz Maciejowi Młodzikowi z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji udało się zorganizować ten bieg w zaledwie 48 godzin – a samo zebranie tylu biegaczy w takim czasie to już wyczyn, nie mówiąc o innych kwestiach czysto organizacyjnych.

Kto nie zdążył lub nie dowiedział się na czas o biegu – może w nim wziąć udział wirtualnie. Bieg nazywa się tak samo – „Solidarni z Ukrainą” i można go wesprzeć opłatą wpisową, która również zostanie przekazana Polskiej Misji Medycznej.