Niebezpieczne przęsła mostu Rocha. “Magistrat nie prowadzi statystyki wypadków, ale śledząc media, zdarzają się one zbyt często!”

Rzeka Warta Most Rocha fot. Sławek Wąchała

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację do prezydenta w sprawie zabezpieczenia przęseł mostu Rochu ze względu na wchodzenie na nie, co prowadzi do groźnych, a nawet śmiertelnych wypadków. 7 lat temu irlandzka wioślarka spadła z przęsła, a obrażenia, jakie odniosła, okazały się śmiertelne.

“Dziś nad Wartą sporo młodzieży świętowało rozpoczęcie roku szkolnego” – napisał radny 4 września na swoim profilu facebookowym, nawiązując do swojej interpelacji. – “Mam nadzieję, że nikomu nie przyszło do głowy wchodzenie na przęsła Mostu Rocha. Magistrat nie prowadzi statystyki wypadków, ale śledząc media, zdarzają się one zbyt często! Zapytałem władze miasta o działania prewencyjne”.

Obawy radnego nie są bezzasadne, bo do interwencji policji i straży miejskiej dochodzi tam dość często. Miał tam też miejsce wypadek śmiertelny: na początku września 2016 roku na przęsło weszła, a później poślizgnęła się i spadła 23-letnia Ailish Sheehan, irlandzka wioślarka. Nie udało się jej uratować. Kilka godzin wcześniej zdobyła brązowy medal na akademickich mistrzostwach świata w wioślarstwie na Malcie…

Przy przęsłach są napisy informujące o zakazie wchodzenia, są też barierki i monitoring – ale nie bardzo się sprawdzają. Nadal wchodzących na przęsła nie brakuje, zdarzają się osoby pod wpływem alkoholu, co jest tym bardziej niebezpieczne. Policjanci i strażnicy nie są w stanie wszystkich wychwycić – musieliby przynajmniej w weekendowe noce pełnić całodobowe dyżury w rejonie mostu…

W swojej interpelacji Andrzej Rataj zapytał o liczbę i skutki wypadków w latach 2013-2023 na moście Świętego Rocha, a także jakie działania podejmowało i będzie podejmować miasto, by zapobiegać takim wypadkom. Bo dotychczasowe zabezpieczenia, jak wynika z doniesień mediów, nie wystarczają, skoro dochodzi do kolejnych przypadków wchodzenia na przęsła.

W odpowiedzi na interpelację czytamy, że władze Poznania nie prowadzą statystyk wypadków będących efektem wchodzenia na przęsła – ale Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP wystąpił do Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu o przekazanie takich danych i gdy je otrzyma – przekaże radnemu. Co do kolejnych zabezpieczeń – kwestia jest rozważana, bo nie bardzo wiadomo, jakie miałyby być, żeby poskutkowały.

Andrzej Rataj zapowiada, że będzie monitorował dalsze działania miasta w tej sprawie.

Podziel się: