sobota, 9 grudnia, 2023

Niebezpieczna sytuacja na lotnisku. Pilot oślepiony wiązką laserową

Pilot samolotu podchodzącego do lądowania na leszczyńskim lotnisku został oślepiony wiązką laserową. Zdarzenie było tym groźniejsze, że był to lot szkoleniowy: w środku był instruktor z uczniem. Na szczęście żadnemu z nich nic się nie stało, a sprawcy “żartu” szuka policja.

Incydent miał miejsce 28 września wieczorem, gdy do lądowania podchodził jeden z samolotów odbywających lot szkoleniowy – na pokładzie byli instruktor i uczeń. Jak powiedział Radiu Elka Michał Graczyk, prezes Lotniska Leszno, w pewnym momencie pilot i jego uczeń zostali oślepieni wiązką lasera. Było to na pewno celowe działanie, ponieważ samolot kilkakrotnie podchodził do lądowania i za każdym razem oślepiało go światło lasera.

Samolotowi w końcu udało się wylądować, ale lądowanie było dość twarde, a jeden z pilotów musiał udać się na badanie wzroku. Władze lotniska zdecydowały, że powiadomią o sprawie policję, bo taka “zabawa” mogła się skończyć katastrofą lotniczą. Funkcjonariusze szukają sprawcy i ustalili miejsce, z którego działał. Przypominają też, że oślepianie pilotów samolotów jest przestępstwem zagrożonym więzieniem nawet do roku. Może to spowodować katastrofę lotniczą, ale także poważnie uszkodzić wzrok pilota.

Źródło: Radio Elka
Strona głównaWiadomości Leszno / Gostyń / Rawicz / KościanNiebezpieczna sytuacja na lotnisku. Pilot oślepiony wiązką laserową