Nie tylko Poznań – poznaj 5 atrakcji Wielkopolski, które warto zobaczyć

Stolica Wielkopolski to piękne miasto, ale poza nią warto wybrać się także w inne, równie atrakcyjne lokalizacje. Co warto zobaczyć we województwie wielkopolskim? Poniżej znajdziesz 5 ciekawych propozycji na udaną wycieczkę.

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Ciekawym pomysłem na spotkanie z historią w Wielkopolsce jest Etnograficzny Park w Dziekanowicach. Podróż w to miejsce pozwala odkryć wiele interesujących faktów z życia polskiej dziewiętnastowiecznej wsi. Na miejscu zobaczysz piękny drewniany kościół, tradycyjne chaty, budynki gospodarskie, a także obiekty takie jak gospoda czy szkoła. Oprócz tego na zwiedzających czeka dwór oraz efektowne wiatraki. Leżący nieopodal jeziora Lednica skansen jest jednym z największych w Europie, a szczególnym zainteresowaniem cieszy się podczas organizowanych na jego terenie imprez sezonowych. Wydarzeniom towarzyszy niesamowity klimat, a wioska staje się jak zamieszkała, ponieważ jest wtedy pełna turystów, zespołów muzycznych, miłośników folkloru i instruktorów oraz pasjonatów, którzy odkryją przed Tobą tajniki garncarstwa, przędzenia, rękodzieła czy tkania. Przed wyjazdem zaopatrz się w ubezpieczenia komunikacyjne, w które znajdziesz i wykupisz na stronie najtaniejuagenta.pl.

Ostrów Lednicki

Będąc nad jeziorem Lednica, wybierz się na wycieczkę na największą wyspę – Ostrów Lednicki. Na wyspie znajdują się pozostałości zabudowań z X wieku, a więc budowle z czasów chrztu Polski i Mieszka I. Przewiduje się, że właśnie na wyspie znajdował się jeden z najlepiej rozwiniętych piastowskich grodów. Wśród fragmentów odkrytych ruin znajdują się elementy konstrukcji drewnianego mostu, wał obronny, grobowce, kamienna kaplica wraz z chrzcielnymi basenami przy pałacu oraz grodowy kościółek.

Pałac i dęby w Rogalinie

Na uwagę zasługuje także zlokalizowany na południe od Poznania Rogalin. Ta niewielka wioska to miejsce, w którym 1770 roku rozpoczęto budowę pięknego pałacu. Zabytkowa budowla bez szwanku przetrwała wojnę i przez długi czas była schronieniem dla wielu niezwykle cennych dzieł sztuki. Oprócz pałacyku wrażenie robi rozciągający się przy nim ogród w barkowym stylu. Wybierając się do pałacu w Rogalinie, który w 2018 roku otrzymał tytuł pomnika historii, zwiedzisz piękne wnętrza, galerię malarstwa, powozownie, a także stajnię. Rogalin słynie z pałacu, ale na nie mniejszą uwagę zasługują rosnące na terenie wsi wielowiekowe dęby. Datuje się, że najstarszy z nich – Rus – może mieć nawet 800 lat. Jest on jednocześnie drzewem o największym obwodzie w całym parku – wynosi ponad 9 m. Do Rogalina dostaniesz się samochodem, dlatego przed wyjazdem nie zapomnij o sprawdzeniu lub w razie potrzeby wykupieniu ubezpieczeń, np. na stronie https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/.

Puszcza Zielonka

Osobom kochającym obcowanie z naturą polecamy wyprawę do Puszczy Zielonki. To park pełen niesamowitych krajobrazów, które tworzą przecinające się rzeki, jeziora i mokradła. Na terenie o powierzchni 122 km2 znajduje się aż 5 rezerwatów przyrody, a także Dziewicza Góra, którą warto zdobyć, żeby wspiąć się jeszcze wyżej, na taras wieży widokowej. Rozciągają się z niego piękne widoki na okolicę oraz stolicę Wielkopolski.

Gniezno

To miasto, którego nie można ominąć podczas zwiedzania Wielkopolski. Gniezno oferuje bogactwo historycznych akcentów i zabytków powiązanych z samym początkiem historii naszego kraju. Koniecznie trzeba zobaczyć Katedrę i Drzwi gnieźnieńskie z XII wieku będące wizytówką miasta. Swoje kroki skieruj także do Muzeum Początków Państwa Polskiego, na urokliwy rynek czy do świątyni Jana Chrzciciela, w której zachowały się piękne średniowieczne freski. Jeśli jedziesz do Gniezna niedawno kupionym autem, pamiętaj o opłaceniu podatku – więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://najtaniejuagenta.pl/podatek-od-kupna-samochodu/.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: