Podczas trzydniowego Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi, który odbędzie się w maju na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, eksperci z całej Europy będą debatować nad przyszłością obszarów wiejskich. Wydarzenie, organizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, zgromadzi około 1500 uczestników dziennie.
Wielkopolska stanie się w maju europejskim centrum dyskusji o przyszłości obszarów wiejskich. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 8-10 maja odbędzie się Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi, współorganizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Szczegóły wydarzenia przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. W spotkaniu wzięli udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Wicemarszałek Krzysztof Grabowski.
Marszałek Woźniak podkreślił znaczenie wyboru Wielkopolski na gospodarza wydarzenia, wskazując na wieloletnie doświadczenia regionu w realizacji programów odnowy wsi i efektywnym wykorzystaniu funduszy europejskich. Województwo wielkopolskie będzie nie tylko partnerem organizacyjnym, ale również finansowym przedsięwzięcia.
Minister Siekierski zwrócił uwagę na rosnące zainteresowanie życiem na obszarach wiejskich oraz potrzebę zachowania ich kulturowego dziedzictwa. Podczas kongresu omawiane będą również wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, edukacją, zdrowiem oraz prawami młodzieży i kobiet.
Wicemarszałek Grabowski przedstawił osiągnięcia Wielkopolski w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich. Program Wielkopolska Odnowa Wsi objął już ponad 2 tysiące sołectw ze 180 gmin, a na jego realizację przeznaczono dotychczas ponad 70 milionów złotych. W bieżącym roku budżet programu zwiększono do 18 milionów złotych.
Każdy dzień kongresu będzie poświęcony innej tematyce. Pierwszego dnia, nazwanego Dniem Wielkopolski i Młodzieży, weźmie udział 800 uczniów z regionalnych szkół technicznych i uczelni wyższych. Organizatorzy zaprosili również przedstawicieli regionów partnerskich oraz członków Koalicji Europejskich Regionów Rolniczych AGRIREGIONS.
Drugi dzień wydarzenia, przypadający 9 maja, zostanie poświęcony tematyce europejskiej. Eksperci będą dyskutować między innymi o dwóch dekadach przemian na polskiej wsi, wielofunkcyjności obszarów wiejskich oraz wizji rozwoju rolnictwa w Europie.
Ostatni dzień kongresu koncentrować się będzie na polskich doświadczeniach i wyzwaniach. Uczestnicy podsumują 20 lat obecności polskiej wsi w Unii Europejskiej oraz przedyskutują aktualne problemy związane z przestrzenią, klimatem, energią i bezpieczeństwem.
W kongresie wezmą udział przedstawiciele ministerstw rozwoju obszarów wiejskich UE, instytucji wspierających rozwój terenów wiejskich, samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych. Nie zabraknie również reprezentantów środowisk naukowych i liderów społeczności wiejskich.