Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Narodziny nowego Poznania, czyli 9 debat o mieście

9 miesięcy wytężonej pracy i myślenia o Poznaniu. Analiza, praca koncepcyjna – wszystko po to, żeby w efekcie opublikować raport zawierający diagnozy i działania, które Poznań powinien podjąć. by odnowa stała się faktem.Tak właśnie zapowiadają swój projekt twórcy Instytutu Poznańskiego.

Cele projektu to przygotowanie kompleksu planu działań, które powinny zostać wdrożone, żeby poprawić jakość życia w Poznaniu. W tym celu najpierw trzeba stworzyć zespół, który będzie stanowił eksperckie zaplecze Instytutu Poznańskiego, przeprowadzić diagnozę obecnej sytuacji, wskazać mocne i słabe strony Poznania jako miejsca do życia – a później rozpocząć bezstronną debatę publiczną wokół spraw poznańskich, ale z eksperckimi i rzetelnymi analizami oraz argumentami.

Dziś odbyła się pierwsza z dziewięciu planowanych debat o mieście, która dotyczyła komunikacji zbiorowej i polityki parkingowej. Co ciekawe – odbywała się w autobusie miejskim z napędem elektrycznym.

Uczestnikami debaty byli dr Jeremi Rychlewski, ekspert Instytutu Poznańskiego, z którymi dyskutowali poseł Franciszek Sterczewski, radna Klaudia Strzelecka, radny Paweł Sowa i Jacek Kaczmarek z Organizacji Poznańskich Kierowców.

Harmonogram projektu i eksperci:
2020:
26 października 2020 – “Mobilne miasto” – dr J. Rychlewski
23 listopada 2020 – “Przedsiębiorcze miasto” – dr B. Kołsut, dr hab. R. Kudłak
14 grudnia 2020 – “Poukładane miasto” – dr Ł. Mikuła

2021:
25 stycznia 2021 – “Eko miasto” – dr N. Osten-Sacken
22 marca 2021 – “Miasto sportu” – dr M. Rozmiarek
26 kwietnia 2021 – “Miasto ludzi” – dr Krzysztof Szwarc
24 maja 2021 – “Zdrowe miasto” – prof. UAM dr hab. R. Cichocki
28 czerwca 2021 – “Kulturalne miasto” – dr A. Wittchen-Barełkowska
27 września 2021 – “Miasto marzeń” – K. Rosenkiewicz
25 października 2021 – “Nowe miasto. Pierwszy krzyk” (debata główna)

Debaty będą zwieńczone wydaniem raportu tematycznego zawierającego diagnozę aktualnej sytuacji Poznania (mocnych i słabych stron) oraz wskazówki dotyczące przyszłości Poznania. Raport będzie podzielony na 9 części adekwatnych do tematyki 9 debat. Cały projekt zakończy organizacja debaty głównej, która będzie podsumowaniem 12-miesięcznej pracy projektowej i finalną dyskusją na temat stanu i przyszłości Poznania.

Projekt jest organizowany przez Instytut Poznański. Odbywa się on pod
patronatem Wiceministra Spraw Zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka, Wojewody Wielkopolskiego Stanisława Mikołajczyka oraz Przewodniczącego Rady Miasta Poznania Grzegorza Ganowicza.

Mat. pras., el

Strona głównaPoznańNarodziny nowego Poznania, czyli 9 debat o mieście