Najwyższa Izba Kontroli NIK sprawdziła zakup respiratorów od handlarza bronią

pieniądze fot. pixabay
Transakcję Ministerstwa Zdrowia, które za czasów ministra Łukasza Szumowskiego kupiło 1,2 tys. respiratorów za łącznie 200 mln zł od firmy E&K z Lublina, sprawdzili kontrolerzy NIK. Raport wypadł pozytywnie.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, pokontrolne wystąpienie NIK miało miejsce dopiero 27 kwietnia tego roku i nosi tytuł „Wykonanie budżetu państwa w 2020 w części zdrowie”. Raport finansowy Ministerstwa Zdrowia został oceniony pozytywnie. Co prawda NIK przyznaje, że zaliczka przelana na konto firmy E&K, nie została w żaden sposób zabezpieczona, jednak jest to zrozumiałe, jako że działo się w trudnym czasie pandemii, kiedy szybkie decyzje podyktowane potrzebami chwili były niezbędne.

Raport podkreśla, że oferta firmy E&K została pozytywnie zweryfikowana przez CBA, znajdowała się także na liście rekomendowanych dostawców przygotowanej przez polski wywiad, która otrzymały spółki Skarbu Państwa.

Jednak w raporcie nie ma ani słowa, jak zauważa gazeta, o zawyżonej cenie respiratorów – 160 tys. zł za sztukę. Była to cena dwu-, a nawet trzykrotnie wyższa od ówczesnych stawek na rynku. NIK nie uznała też za nietypowe, że ministerstwo podpisuje umowę na zakup sprzętu medycznego ze spółką, która się tym nigdy nie zajmowała, bo dotąd jedynie produkowała… motolotnie i organizowała loty w egzotyczne rejony świata.

Jedna z nielicznych negatywnych uwag NIK do tej transakcji to wskazanie, by na przyszłość jednak zostały opracowane i wdrożone procedury zabezpieczające środki publiczne przed niegospodarnym wydatkowaniem.

Raport i wnioski pokontrolne podpisała Małgorzata Motylow, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli.