Najnowszy sondaż wyborczy: Polska 2050 goni PiS

Sejm RP, sala plenarna fot. Piotr VaGla Waglowski
Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, zwycięstwo odniosłoby Prawo i Sprawiedliwość – ale wyprzedzając tylko o włos Polskę 2050. Dystans między tymi dwiema partiami jest z każdym kolejnym sondażem coraz mniejszy.

Według badania wykonanego przez agencję Opinia24 dla RMF FM wybory wygrałaby Zjednoczona Prawica, która zdobyłaby 29 proc. głosów. Drugiej miejsce zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni, która otrzymałaby 24 proc. głosów, a na trzecim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z wynikiem 20 proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze Lewica z wynikiem 9 proc. i Konfederacja – 8 proc. poparcia. PSL i Kukiz 15 znalazłyby się poniżej progu wyborczego.

Z sondażu wynikło też, że kobiety chętniej głosują na Polskę 2050, Koalicję Obywatelską i Lewicę, a mężczyźni – na Zjednoczoną Prawicę i Konfederację. A jak to wygląda przy podziale ze względu na wiek?

Zjednoczona Prawica ma najwięcej wyborców w grupie powyżej 54. roku życia. Z Polską 2050 jest dokładnie odwrotnie: na nią chcą głosować osoby poniżej 54. roku życia. W przypadku Koalicji Obywatelskiej nie ma jednej tak wyraźnie dominującej grupy, ale ta największa to osoby w wieku powyżej 34 lat. Na Lewicę i Konfederację zagłosowałyby przede wszystkim osoby młode – do 34 roku życia.

Jak wynika z badania, sympatie polityczne zależą też od tego, gdzie sie mieszka. Im mniejsza miejscowość – tym więcej zwolenników Zjednoczonej Prawicy. W dużych miastach z kolei znacznie więcej wyborców ma Polska 2050, Koalicja Obywatelska i Lewica.

Badanie telefoniczne CATI zostało wykonane przez agencję badawczą Opinia24 dla RMF FM w dniach 1-7.03.2021 na reprezentatywnej, losowej, ogólnopolskiej próbie liczącej N=3007 osób.

Podziel się: