Prezydent Andrzej Duda fot. prezydent.pl

Najnowszy sondaż: Andrzej Duda wygrywa w II turze, ale…

Notowania urzędującego prezydenta nadal spadają, a poparcie dla Rafała Trzaskowskiego idzie w górę. Jednak to nadal Andrzej Duda jest faworytem wyborów prezydenckich, choć wygrywa je dopiero w drugiej turze – i z dużym trudem.

Zgodnie z najnowszym sondażem przygotowanym przez IBRiS dla “Rzeczpospolitej” gdyby wybory prezydenckie odbyły się teraz, to na Andrzeja Dudę zagłosuje 41 proc. Polaków. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej – poparcie dla niego zadeklarowało 26,7 proc. głosujących. Na trzecim miejscu znalazł się Szymon Hołownia z poparciem 10 proc. Lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, może liczyć zaledwie na 8,2 proc. głosów, Krzysztof Bosak z Konfederacji – na 5 proc., a Robert Biedroń z Lewicy – na 3 proc. 6,1 proc. Polaków nie wie, na kogo by zagłosowało.

Notowania Andrzeja Dudy poszły mocno w dół, podobnie jak Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zdecydowanie w górę idzie natomiast Rafał Trzaskowski.

Jak rozłożyłyby się głosy w drugiej turze? Tu zdecydowanym wygranym jest Andrzej Duda, ale – jak zaznaczają autorzy badania – jego przewaga jest niewielka. Na niego zagłosowałoby 49,6 proc. Polaków. Ale Rafał Trzaskowski mógłby liczyć na niewiele mniej – 44,7 proc. głosów. Niezdecydowani to 5,7 proc. głosujących.

Jednak gdyby w drugiej turze spotkali się Andrzej Duda i Szymon Hołownia – to obecny prezydent mógłby liczyć na poparcie na poziomie 49,8 proc. głosów, a Szymon Hołownia – 45,4 proc. W tym przypadku niezdecydowanych jest 4,8 proc.

Co ciekawe, najtrudniej byłoby urzędującemu prezydentowi pokonać w drugiej turze Władysława Kosiniaka-Kamysza. Andrzej duda dostałby 47,7 proc. głosów, a lider PSL – 47 proc. Niezdecydowani w tym przypadku to 5,3 proc. respondentów.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 22-23 maja przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na próbie 1100 Polaków metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

el

Dodaj komentarz

avatar