Najnowsze sondaże: Spadek notowań Andrzeja Dudy i PiS, więcej dla opozycji

Sejm RP fot. Kancelaria Sejmu Rafał Zambrzycki
Andrzej Duda nadal prowadzi w wyścigu prezydenckim, jednak czuje już oddech konkurencji na plecach. Również dystans między Prawem i Sprawiedliwością a opozycją jest coraz mniejszy. Jak wyglądają wyniki z 30 stycznia 2020?

Zgodnie z sondażem wykonanym przez Maison & Partners na zlecenie portalu Onet.pl, który zbadał poparcie dla urzędującego prezydenta i kandydatów na to stanowisko, Andrzej Duda może liczyć na 38,3 proc. poparcia w wyborach. Dla porównania: w sondażu opublikowanym 26 stycznia przez DoRzeczy.pl, a przeprowadzonym przez Estymatora, Andrzej Duda mógł liczyć na 47,1 proc. głosów, a w sondażu Kantar z początku stycznia – na 38 proc. głosów.

Takie wyniki gwarantują drugą turę – do której weszłaby Małgorzata Kidawa-Błońska (22,3 proc.). Tu już nie jest tak jednoznacznie: według sondażu Estymatora (24,1 proc.) jej notowania spadły, a według Kantara (20 proc.) poprawiły się.

Trzecie miejsce w prezydenckim wyścigu zająłby Szymon Hołownia (10,9 proc.), czwarte – Robert Biedroń (9 proc.), piąte – Władysław Kosiniak-Kamysz (6,3 proc.), a szóste Krzysztof Bosak (3,2 proc.).

Jednak uczestnicy badania mieli tez powiedzieć, na kogo głosowaliby, gdyby wybory miały drugą turę. I tu się robi ciekawie: w parze Andrzej Duda i Szymon Hołownia prezydent dostałby 44 proc. głosów, a Hołownia – 31 proc.

W parze Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent mógłby liczyć aż na 49 proc., a jego kontrkandydatka na 42 proc. Gdyby z Andrzejem Dudą rywalizował Władysław Kosiniak-Kamysz – prezydent dostałby 47 proc. głosów, a lider PSL – 41 proc.

Kantar z kolei przeprowadził badanie dla TVN sprawdzające, na którą partię głosowaliby Polacy, gdyby wybory miały się odbyć 30 stycznia. 35 proc. pytanych opowiedziało się za wsparciem Prawa i Sprawiedliwość i to spadek w porównaniu z poprzednim badaniem o 6 proc.

Wzrosło natomiast poparcie dla Koalicji Obywatelskiej – teraz oddałoby na nią głosy 30 proc. Polaków, a to 3 proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Na więcej głosów może też liczyć Lewica – o 1 proc. – i teraz wynosi 13 proc. PSL-Kukiz’15 i Konfederacja zdobyłyby po 7 proc. głosów.

Onet.pl, TVN, el

Podziel się: