Najlepsze sposoby na oszczędzanie pieniędzy przy użytkowaniu samochodu

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Poruszanie się prywatnym samochodem to przede wszystkim komfort podróży, ale również wydatki. Jest na szczęście kilka sposobów, na ograniczenie kosztów posiadania własnych czterech kółek, dzięki którym w Twoim portfelu zostanie nawet kilka tysięcy złotych. W artykule przeczytasz o kilku z nich.

Ekonomiczna jazda samochodem

Nie ma czegoś takiego, jak ekonomiczna prędkość, czy poziom obrotów silnika, które zagwarantują zmniejszenie wydatków na benzynę. Jednak płynna jazda bez gwałtownych zmian prędkości oraz unikanie najwyższych momentów obrotowych silnika to złota receptura na tańszą jazdę samochodem.

Używaj pierwszego biegu jak najkrócej, a najwyższego – przy możliwie najmniejszych obrotach silnika. Zwalniając lub przyspieszając, zredukuj wcześniej bieg. Stojąc przez dłuższy czas, warto każdorazowo wyłączać silnik, ponieważ nagrzewa się on znacznie szybciej, w trakcie jazdy, niż na postoju. Takie zachowanie pozwoli Ci przejechać trasę w optymalnie najkrótszym czasie przy jednoczesnej oszczędności paliwa w samochodzie.

Regularna wymiana opon i kontrola ciśnienia

O tym, że opony należy zmieniać raz w roku – z zimowych na letnie i odwrotnie, nikogo nie trzeba przekonywać. Wielu kierowców zapomina, że jeśli chodzi o ogumienie w samochodzie, równie ważne jest ciśnienie powietrza. Prawidłowe ciśnienie w oponach, zgodnie z zaleceniami producenta to gwarancja mniejszego zużycia paliwa, lepszej przyczepności do nawierzchni i bezpiecznej jazdy.

Kupując opony samochodowe, zwróć uwagę na klasę efektywności paliwowej ogumienia. Pojazd wyposażony w opony z klasą B zużywa około 0,1l/100 km paliwa mniej, niż gdyby poruszaj się na oponach klasy C.

Uzupełnianie płynów i kontrola oleju

Tanie w eksploatacji auto to regularnie serwisowane auto! Dlatego przynajmniej raz w roku odwiedź warsztat samochodowy, aby dokonać wymiany płynów, szczególnie oleju, który ma kluczowe znaczenia dla utrzymania silnika w dobrej kondycji.

Poza płynami sprawdź także, czy nie przyszedł czas na wymianę klocków i tarcz hamulcowych, paska rozrządu alternatora i akumulatora. Naprawianie drobnych usterek w samochodzie eliminuje ryzyko wystąpienia poważnych awarii, które są drogie w późniejszej naprawie.

Tankowanie na sprawdzonych stacjach paliw

Paliwo marnej jakości może sprawić, że nie tylko nie zajedziesz daleko, ale i silnik ulegnie awarii. Dlatego jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się sprawnym samochodem, unikaj stacji paliw, które sprzedają benzynę i olej napędowy słabej jakości. Jeśli w danym punkcie cena za paliwo jest podejrzanie tania, zrezygnuj z tankowania. Lepiej zapłacić nieco więcej za litr i mieć pewność, że mieszanka paliwowa jest bezpieczna dla Twojego pojazdu.

Oszczędzanie na obowiązkowym ubezpieczeniu

Polisa OC to stały wydatek związany z posiadaniem pojazdu. Nie każdy wie, że przy jej zakupie można sporo zaoszczędzić, nawet kilkaset złotych na składce.

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują system zniżek za bezszkodowe poruszanie się po drodze. Brak kolizji i wypadków pozwoli Ci cieszyć się tańszą polisą. Wartość zniżek jest regulowana indywidualnie przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe, a same zniżki przyznawane są po upływie określonego przez ubezpieczyciela czasu bezszkodowej jazdy. Jeśli obawiasz się jednak, że możesz stracić zniżki, rozważ skorzystanie z klauzuli Ochrony Zniżek w LINK4. Takie rozwiązanie powoduje, że podczas wyliczania składki za kolejny okres ubezpieczenia samochodu, nie zostanie uwzględniona zwyżka wynikająca z pierwszej szkody zarówno z ubezpieczenia OC, jak i AC, jeśli zdarzenia miały miejsce w czasie obowiązywania klauzuli[1].

Kończy Ci się polisa OC, a może w ostatnim czasie zostałeś właścicielem nowego samochodu? Zapoznaj się z ofertą LINK4. Nie wiesz, ile przyjdzie Ci zapłacić za składkę OC? Kalkulator online to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu sprawnie przeliczysz Twoje ubezpieczenie. Możesz także porozmawiać z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4, by wykupić ubezpieczenie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i do kontaktu z LINK4!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4

[1] Pod warunkiem opłaty dodatkowej składki przy ubezpieczeniu OC lub Pakiecie OC/AC. Klauzula nie jest dostępna w przypadku braku historii ubezpieczenia OC u wszystkich właścicieli pojazdu lub gdy wystąpiła szkoda z OC w ostatnim roku u któregokolwiek z właścicieli pojazdu.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: