Otwarcie Zaułka Ślepego Antka w 2015 roku fot. UMP

Najlepiej zaprojektowana przestrzeń publiczna na świecie jest w Poznaniu

A przynajmniej takiego zdania byli jurorzy międzynarodowego konkursu „DNA PARIS DESIGN AWARD 2020”. To pierwsza realizacja z Polski wyróżniona w tym prestiżowym konkursie.

W „DNA PARIS DESIGN AWARD 2020” nagradzane są prace projektantów z całego świata, nie tylko wyróżniające się estetyką, ale przede wszystkim poprawiające jakość życia. W tym roku zostały nagrodzone projekty między innymi z Kanady i Japonii. Polski projekt znalazł się tam po raz pierwszy. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach: architektura, wnętrza, przestrzeń publiczna, wzornictwo użytkowe i projektowanie graficzne. Skwer w zaułku Ślepego Antka został nagrodzony w kategorii przestrzeń publiczna.

Gdyby ktoś nie wiedział, chociaż do tego prawdziwym poznaniakom wstyd się przyznać, gdzie jest skwer Ślepego Antka i dlaczego ma taka nazwę – powinien się wybrać na Chwaliszewo, a konkretnie na ulicę Czartoria. Tam, tuż przed miejscem, gdzie kończy się murem i schodami na Wartostradę, znajduje się zaułek Ślepego Antka, poświęcony pamięci Antoniego Gąsiorowskiego, jednego z bohaterów Akcji Bollwerk – na nim skwer. I to właśnie on jest jednym z 15 najlepiej zaprojektowanych przestrzeni na świecie w tym roku, jak uznało konkursowe jury.

Jego część centralną zajmuje okręg będący też meblem miejskim do siedzenia, leżenia – jak kto chce. Dzięki przecięciu okręgu w połowie może też pełnić rolę tradycyjnej ławki, jest uniwersalne w zależności od potrzeb tego, kto zechce z niego skorzystać: bo można usiąść i poczytać książkę, ale można też urządzić piknik z gronem przyjaciół.

Skwer zaprojektował Paweł Grobelny, a jego uroczyste otwarcie miało miejsce w 2015 roku.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze