Nadal nie wszyscy poznaniacy złożyli deklaracje za odpady. Co zrobi miasto?

pojemniki na śmieci, odpady fot. UM Poznań

Około 30 tysięcy deklaracji w ramach poznańskiego systemu gospodarowania odpadami otrzymały dotąd władze miasta. To nadal mało, bo powinno ich być około 50 tys. Czy to znaczy, że po 1 stycznia utoniemy w śmieciach?

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie deklaracji do końca roku – to konieczne, bo od 1 stycznia wywóz odpadów przejmują miejscy urzędnicy, jako że miasto wystąpiło z GOAP. To dlatego trzeba złożyć nowe deklaracje.

Miasto przygotowało możliwość złożenia deklaracji online poprzez portal Przyjazne Deklaracje. Tu nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy mieć dostęp do internetu – co prawda trzeba mieć też profil zaufany, a już nie każdy go posiada. Jednak i tak jest to spore ułatwienie. W dodatku taką deklarację mogą też wypełnić osoby na kwarantannie, no i dokument trafia od razu do odpowiedniego wydziału urzędu miasta.

Mimo tych ułatwień nadal wiele osób nie złożyło deklaracji – czy to oznacza, że po 1 stycznia utoną w śmieciach? Jak wyjaśnia Monika Wańska z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, nie musimy się tego bać. Śmieci od spóźnialskich także zostaną odebrane, a pieniądze za to ściągnięte później, bo urząd miasta ma takie możliwości prawne.

W takim przypadku jednak, ponieważ danej posesji nie będzie w systemie, trzeba się liczyć z opóźnieniami w odbiorze śmieci. Właściciel lub zarządca nieruchomości może się też spodziewać kontroli i kary za to, że nie ma podpisanej umowy z odbiorcą odpadów. Jeśli tak się stanie, to kara zostanie z niej ściągnięta razem z opłatą za wywóz śmieci.

Deklaracje można jeszcze składać przez platformę ePUAP2, drogą pocztową na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań oraz osobiście w Punktach Obsługi Klienta (przy ul. 3 Maja 46, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, ul. Wszystkich Świętych 1, ul. Małachowskiego 10) – po uprzedniej rezerwacji na stronie lub telefonicznie przez miejską infolinię Poznań Kontakt pod nr 61 646 33 44.

Źródło: Radio Poznań

Podziel się: